Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանում այլեւս իշխանություն չունի։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 23-ին, վարչապետի հրաժարականի պահանջով անհնազանդության երթին ասաց ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արծվիկ Մինասյանը։
«Նրան իշխանության պահողը միայն Զինված ուժերն ու Ոստիկանությունն են։ Ոստիկանապետության ձգտող դավաճանն օր առաջ պետք է հեռանա։ Մեր հանրությունը որքան շուտ համախմբվի այս կարեւոր հարցի շուրջ, այնքան շուտ մենք կազատվենք այս հանցագործից, եւ նրա նկատմամբ օրենքով նախատեսված քրեական պատասխանատվությունը վրա կհասնի»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանի այն հայտարարությանը, թե  իր հայտարարությունը կոնտեքստից դուրս են ներկայացրել եւ հարցին՝ արդյոք իշխանություններին ձեռնտո՞ւ է գնալ բարձր լարման, Մինասյանը  պատասխանեց.
«Ակնհայտ է, որ իշխանությունը ձգտումն է հրահրել քաղաքացիական բախումներ։ Այդ անձնավորությունը, որն իրեն համարում է իբր օրենսդիր մարմնի հանձնաժողովի նախագահ, ոչ միայն դուրս է եկել իր լիազորությունների շրջանակից, այլ  պետական տեռորի կոչ է հնչեցրել։ Այն, ինչ ամրագրված է գործող օրենքում, բացարձակ կապ չունի նրա արած հայտարարության հետ։ Օրենքի սխալ հիմնավորմամբ փորձում է արդարացնի իշխանության կողմից բռնության գործադրման փորձերը։ Որեւէ մեկին իրավունք վերապահված չէ բռնություն գործարելը, առավել եւս իշխանությանը»։
Արծվիկ Մինասյանի խոսքով՝ Ոստիկանությունն իրավունք չունի բռնություն գործադրելու. «Ժողովուրդն ունի իրավունք հարկադրելու իշխանությանը, որպեսզի իշխանությունը գործի ժողովրդի շահերին համապատասխան»։
Անդրադառնալով ապստամբության մասին «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանի կողմից արված հայտարարությանը, եւ դրա առնչությամբ հարուցված քրեական գործին՝ Մինասյանն ասաց.
«Ապստամբության իրավունքն ամրագրված է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների հիմնարար հռչակագրում որպես ժողովրդի կողմից իր իրավունքների վերջին դրսեւորում։ ՄԱԿ-ը ամրագրում է այն պատճառով, որ պետությունը որպես ինստիտուտ պարտավոր է իր բոլոր կառույցներին ժողովրդական կանոններին համապատասխան հնարավորություն տա աշխատելու։ Դրանք ոչ թե պետք է ծառայեն անձի, այլ պետությանը, օրենքին, ժողովրդի բացարձակ մեծամասնության ցանկությանը։ Բայց ապստամբության իրավունքն իրացնելը չի նշանակում բռնության ուժի գործադրում այն անձանց նկատմամբ, ովքեր որ իրենք բռնության քարոզողներն են կամ արդարացնողն են։ Ապստամբության իրավունքը չպետք է հակադրի հանցագործության հետ»։
Խոսելով շենքեր գրավելու մասին իրենց արված հայտարարությունների մասին՝ լրագրողը հիշեցրեց իշխանության ներկայացուցիչներից մեկի այն խոսքը, թե իրենք 2018 թվականի իրադարձությունների ժամանակ չեն գրավել Ռադիոտունը, այլ մտել ու ու դուրս են եկել, Արծվիկ Մինասյանն արձագանքեց.
«Այն, ինչը իրենք են արել, դա բռնություն չէ, այն, ինչը հասարակության ներկայացուցիչները տալիս են գնահատական դավաճանին, դա համարում են վիրավորանք ու բռնութան փորձեր կամ այն, ինչը շարժման առաջնորդները ներկայացնում են որպես ժողովրդի իրավունքի իրացման հնարավորություն, իրենք փորձում են ներկայացնել որպես բռնության կոչեր»։

Никол Пашинян больше не имеет власти в Армении. Об этом заявил во время шествия неповиновения с требованием об отставке премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Ереване 23 февраля член ВО АРФД Арцвик Минасян.
«Только Вооруженные Силы и Полиция держат его у власти. Предатель, стремящийся к полицейскому государству, должен уйти днем раньше. Насколько быстро наша общественность объединится вокруг данного важного вопроса, настолько быстро мы освободимся от этого преступника, и он будет привлечен к уголовной ответственности, предусмотренной  законом», - заявил Минасян.
Журналисты напомнили и о заявлении депутата от правящего блока «Мой шаг» Андраника Кочаряна, который сообщил, что его слова представили вне контекста, после чего последовал вопрос, выгодно ли властям эскалация, на что оппозиционер ответил: «Очевидно, что власть стремится  спровоцировать гражданские столкновения. Этот человек, который считает себя председателем комиссии законодательного органа, не только вышел за рамки своих полномочий, но и озвучил призывы к государственному террору. То, что зафиксировано в действующем законе, абсолютно не имеет отношения к его заявлению.
Он пытается оправдать попытки применения насилия властями ошибочным обоснованием закона. Никто не имеет права применять насилие, тем более, власть».  По его словам, полицейские не имеют права применять насилие. «У народа есть право противостоять власти, чтобы она действовала в соответствии с их интересами», - сказал Минасян.  Что касается заявления кандидата в премьер-министры Армении Вазгена Манукяна и возбужденного по данному факту дела, то член АРФД отметил: «Право на восстание закреплено во Всеобщей декларации прав человека ООН, как последнее проявление права народа.
ООН закрепляет это по той причине, что государство, как институт, обязано предоставить всем своим структурам возможность работать в соответствии с народными правилами. Они должны служить не человеку, а государству, закону, желанию абсолютного большинства народа. Но реализация права на восстание не означает применение силы».  Журналисты напомнили и о заявлениях относительно захвата зданий. При этом были упомянуты слова одного из представителей власти о том, что в 2018 году они не захватывали здание Дома радио, просто зашли туда и вышли. В ответ оппозиционер отметил: «То, что ими было сделано, они не считают насилием. А вот, например, оценки общественности в адрес предателя, они считают оскорблением».