Այն ծրագիրը, որը մենք իրականացնելու ենք Արցախում, պատմության ընթացքում ամենամեծ ծրագիրն է լինելու։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 28-ին, Արմավիրի մարզի Արագած համայնքի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ընդամենը երկու օր առաջ որոշում կայացվեց, որ Արցախում պետք է իրականացվի 110 միլիարդ դրամի բնակարանաշինական ծրագիր «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ։ Մեծ հավանականություն կա, որ այս ծրագիրը, որ մենք կիրականացնենք երեք տարվա ընթացքում, համեմատելի է նախորդ երեսուն տարվա ընթացքում հիմնադրամի՝ Արցախում իրականացրած բոլոր ծրագրերի հետ և չի բացառվում, որ ավելի մեծ է։ Այն ծրագիրը, որը մենք իրականացնելու ենք Արցախում, պատմության ընթացքում ամենամեծ ծրագիրն է լինելու»,- նշեց Փաշինյանը։
Ըստ Փաշինյանի ներկայացրած թվերի՝ 1992 թվականից մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերը ներառյալ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամում հանգանակավել է մոտավորապես 313 միլիոն դոլար․ «Պատերազմի ընթացքում հանգանակվել է շուրջ 220 միլիոն դոլար։ 28 տարվա ընթացքում 313 միլիոն դոլար, 2 ամսվա ընթացքում՝ 220 միլիոն դոլար»։

Программа, которую мы осуществим в Арцахе, будет самой большой в истории. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с жителями общины Арагац Армавирской области.
«Всего два дня назад было принято решение, что в Арцахе должна быть реализована жилищная программа на 110 млрд драмов вместе со Всеармянским фондом «Айастан». Есть большая вероятность того, что эта программа, которую мы осуществим в течение трех лет, сопоставима со всеми программами фонда в Арцахе в течение предыдущих тридцати лет, и не исключено, что она больше. Программа, которую мы осуществим в Арцахе, станет самой большой программой в истории», - отметил Пашинян.
Согласно представленным Пашиняном цифрам, С 1992 года по сентябрь 2020 года включительно во всеармянском фонде «Айастан» было собрано около 313 млн долларов: «В ходе войны было собрано около 220 млн долларов. За 28 лет - 313 млн долларов, за 2 месяца - 220 млн долларов».