«Պայթուցիկ» հրաբխի ժայթքման արդյունքում Կարիբյան Սենթ Վինսենթ կղզին մոխրով եւ ծխով է պատվել, եւ հազարավոր մարդիկ ստիպված են եղել լքել իրենց տները, հայտնում է BBC-ն:
Տասնամյակներ շարունակ քնած Սուֆրիեր հրաբուխն առաջին անգամ սկսել էր հրաբխային ակտիվություն ցուցաբերել դեկտեմբերին, իսկ այս շաբաթ կրկին ուժգնացել էր:
Հինգշաբթի Վարչապետ Ռալֆ Գոնսալվեսը «կարմիր գոտիների» ավելի քան 16.000 բնակչի տարհանման կոչ էր արել:
Գոյացած մոխիրը հասնում էր 6 կիլոմետրի:
Հրաբուխը ննջում էր 1979 թվականից, սակայն դեկտեմբերին այն սկսել էր գոլորշի ու ծուխ արտանետել եւ ամպրոպային ձայներ արձակել:
Առաջին նշանը, որ ժայթքում է մոտենում, տեղի էր ունեցել հինգշաբթի գիշերը, երբ Սուֆրիեր հրաբխի վրա հանկարծ հրաբխային գմբեթ էր հայտնվել:
Դրանից հետո կղզու վարչապետը կարգադրեց շտապ տարհանել մարդկանց հարակից տարածքներից:
Ապա ուրբաթ՝ տեղական ժամանակով ժամը 09:00-ի սահմաններում, Արեւմտյան Հնդկաստանի համալսարանի սեյսմոլոգները հաստատեցին, որ «պայթուցիկ ժայթքում» է տեղի ունենում:

В результате «взрывного» вулканического извержения карибский остров Сент-Винсент покрылся пеплом и дымом, и тысячи людей были вынуждены покинуть свои дома, сообщает BBC
Вулкан Суфриер, который был в состоянии покоя на протяжении десятилетий, впервые начал показывать вулканическую активность в декабре, которая усилилась на этой неделе.
В четверг премьер-министр Ральф Гонсалвес призвал более 16 000 жителей «красных зон» эвакуироваться.
Шлейфы пепла достигли 6 километров.
Вулкан находился в состоянии покоя с 1979 года, но в декабре он начал извергать пар и дым и издавать громоподобные звуки.
Первый признак того, что извержение было неизбежным, появился в четверг вечером, когда на вулкане Суфриер внезапно появился вулканический купол.
После этого премьер-министр острова распорядился о срочной эвакуации из окрестностей.
Затем в районе 09:00 по местному времени  в пятницу сейсмологи из Университета Вест-Индии подтвердили, что происходит «взрывное извержение».