«Պայթուցիկ» հրաբխի ժայթքման արդյունքում Կարիբյան Սենթ Վինսենթ կղզին մոխրով եւ ծխով է պատվել, եւ հազարավոր մարդիկ ստիպված են եղել լքել իրենց տները, հայտնում է BBC-ն:
Տասնամյակներ շարունակ քնած Սուֆրիեր հրաբուխն առաջին անգամ սկսել էր հրաբխային ակտիվություն ցուցաբերել դեկտեմբերին, իսկ այս շաբաթ կրկին ուժգնացել էր:
Հինգշաբթի Վարչապետ Ռալֆ Գոնսալվեսը «կարմիր գոտիների» ավելի քան 16.000 բնակչի տարհանման կոչ էր արել:
Գոյացած մոխիրը հասնում էր 6 կիլոմետրի:
Հրաբուխը ննջում էր 1979 թվականից, սակայն դեկտեմբերին այն սկսել էր գոլորշի ու ծուխ արտանետել եւ ամպրոպային ձայներ արձակել:
Առաջին նշանը, որ ժայթքում է մոտենում, տեղի էր ունեցել հինգշաբթի գիշերը, երբ Սուֆրիեր հրաբխի վրա հանկարծ հրաբխային գմբեթ էր հայտնվել:
Դրանից հետո կղզու վարչապետը կարգադրեց շտապ տարհանել մարդկանց հարակից տարածքներից:
Ապա ուրբաթ՝ տեղական ժամանակով ժամը 09:00-ի սահմաններում, Արեւմտյան Հնդկաստանի համալսարանի սեյսմոլոգները հաստատեցին, որ «պայթուցիկ ժայթքում» է տեղի ունենում:

As a result of an explosive volcanic eruption, the Caribbean island of St. Vincent was covered in ash and smoke, and thousands of people were forced to flee their homes, according to the BBC.
Soufriere Volcano, which has been dormant for decades, first began to show volcanic activity in December, which intensified this week.
On Thursday, PM Ralph Gonsalves called on more than 16,000 Red Zone residents to evacuate.
The ash plumes reached 6 kilometers.
The volcano has been dormant since 1979, but in December it began spewing steam and smoke and emitting thunderous sounds.
The first sign that an eruption was imminent came on Thursday night when a volcanic dome suddenly appeared on Soufriere Volcano.
After that, the prime minister of the island ordered an urgent evacuation from the surrounding area.