Եւս մեկ անգամ փաստենք, որ սկզբունքային դատավորները հավատարիմ են մնում իրենց տված երդմանը։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 23-ին, դատարանի բակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սյունիքի նախկին մարզպետը Վահե Հակոբյանը։
Նշենք, որ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Բալայանի նախագահությամբ, բավարարել է Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանին ձերբակալելու մասին որոշման դեմ բողոքը՝ ոչ իրավաչափ ճանաչելով նրա ձերբակալությունը։
«Մենք հիմա անհամբեր սպասում ենք 18։30-ին կայանալիք դատական նիստին, որը տեղի կունենա դատավոր Մանվել Շահգելդյանի նախագահությամբ։ Կարծում եմ՝ ինքն էլ նույն սկզբունքներին հավատարիմ կլինի, եւ այս ապօրինի եւ անհիմն ձերբակալություններին վերջ կտա»,- նշեց նա։
Անդրադառնալով երեկ Դատախազության շենքի մոտ բախումներին՝ Հակոբյանն ասաց. «Ես չեմ կարծում, որ ոստիկանները հրահրեցին այդ բախումը, եւ ոչ էլ ժողովուրդն էր եկել այդ տրամադրությամբ։ Պարզապես արդեն այդ բաժակը լցված է։ Ինչքա՞ն կարող է այս վիճակը շարունակվել, ի վերջո ո՞ւր ենք գնալու, արդեն վաղուց գլորվում ենք այդ անդունդը, մնացել է պարզապես հասնենք հատակին, որտեղից հետադարձ ճանապարհ չունենք»։
Վահե Հակոբյանն անդրադառնալով արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները չեղարկելու իշխանության գործողություններին՝ ասաց. «Ես համարում եմ այդ սցենարն այս օրվա դրությամբ ամենահնարավորը, որովհետեւՆիկոլն ու շքախումբն ամեն ինչ կանեն, որ չեղարկեն, որովհետեւ շատ լավ պատկերացնում են, որ չեն կարող ընտրությունները հաղթել անգամ եթե գնա վարչական ռեսուրսն օգտագործելուն»։

Давайте еще раз констатируем, что принципиальные судьи остаются верными своей присяге. Об этом заявил в беседе с журналистами во дворе суда 23 апреля экс-глава Сюникской области Ваге Акопян.
Отметим, что суд общей юрисдикции города Ереван под председательством Давида Балаяна удовлетворил жалобу против решения о задержании заместителя мэра города Горис Менуа Овсепяна, признав задержание последнего неправомерным.
«Сейчас мы с нетерпением ждем судебного заседания, которое запланировано на 18։30. Оно состоится под председательством Манвела Шахгельдяна. Думаю, и он будет придерживаться тех же принципов и положит конец этим незаконным и необоснованным задержаниям», - заявил Акопян.
Что касается вчерашних столкновений у зданий Генпрокуратуры, то он подчеркнул: «Не думаю, что это столкновение спровоцировали стражи порядка, да и у народа не было такого настроя. Чашка просто переполнена. Сколько времени будет царить эта ситуация? В конце концов, мы куда пойдем? Мы давно уже катимся к бездне, остается лишь дойти до дна, откуда нет пути назад».
Что касается предположения о том, что представители власти отменят внеочередные выборы, то экс-губернатор Сюникской области сказал: «Я считаю данный сценарий самым возможным, Никол и его группа сделают все, чтобы отменить их. Они очень хорошо понимают, что не смогут победить на выборах, даже если воспользуются рычагами административного ресурса».