ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի գործողությունները Եվրոպական տարածաշրջանում նպաստում են ռազմական վտանգի աճին, Ուկրաինայում ազգայնական տրամադրությունները զինված բախում են հրահրում Դոնբասում: Այս մասին երեքշաբթի Դուշանբեում կայացած ՀԱՊԿ անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին հայտարարել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ռազմական սպառնալիքի աճին նպաստում են զորքերի մարտական պատրաստվածությունը բարձրացմանն եւ առաջատար ներկայության ուժեղացմանն ուղղված ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի գործողությունները եվրոպական տարածաշրջանում: Արդիականացվում է ռազմական ենթակառուցվածքը, աճում է օպերատիվ եւ մարտական պատրաստության ինտենսիվությունը, Ուկրաինայում թեժանում են ազգայնական տրամադրությունները, ինչը զինված հակամարտություն է հրահրում Դոնբասում, այդ թվում՝Ռուսաստանին սահմանակից տարածքներում»,- ասել է Շոյգուն:
Նախարարի խոսքով, այս սպառնացող գործունեությանն ի պատասխան, Ռուսաստանը համապատասխան միջոցներ է ձեռնարկել: «Ինչպես գիտեք, արեւմտյան եւ հարավային ռազմական շրջանների զորքերի մարտական պատրաստվածության հանկարծակի ստուգում է իրականացվել: Արևմտյան սահմաններ՝ ուսումնամարտական առաքելությունների տարածքներ երկու բանակ եւ երեք օդային ստորաբաժանում է տեղափոխվել»,- ասել է Շոյգուն:

Действия США и НАТО в Европейском регионе способствуют росту военной опасности, националистические настроения на Украине провоцируют вооруженный конфликт в Донбассе. Об этом заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу во вторник на заседании Совета министров обороны государств - участников ОДКБ в Душанбе, передает ТАСС
«Росту военной опасности способствуют действия США и НАТО в Европейском регионе по повышению боевой готовности войск и усилению передового присутствия. Модернизируется военная инфраструктура, растет интенсивность оперативной и боевой подготовки, реализуется американская концепция «четыре по тридцать». Подогреваются националистические настроения на Украине, что провоцирует вооруженный конфликт на Донбассе, в том числе в приграничных с Россией районах», - сказал Шойгу.
По словам министра, в ответ на эту угрожающую деятельность Россия приняла соответствующие меры. «Как вы знаете, была проведена внезапная проверка боевой готовности войск Западного и Южного военных округов. Успешно переброшены на западные рубежи в районы выполнения учебно-боевых задач две армии и три соединения ВДВ», - сказал Шойгу.