Նախնական նպատակն այն էր, որ հասնենք վարչապետի հրաժարականին, որը եղավ եւ որով պայմանավորված է արտահերթ ընտրություն լինելու հանգամանքը: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 27-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը:
«Այնպես չէ, որ վարչապետի թեկնածու առաջադրել-չառաջադրելն ինքնանպատակ է. բոլորին հայտնի է, որ հրաժարականի միտքը եղել է այն, որ լինեն արտահերթ ընտրություններ հունիսի 20-ին: Այսինքն տոտալ ճգնաժամի հանգուցալուծման օրինական ձեւը արտահերթ ընտրություններն են: Իսկ եթե ընթացքում ուզում են ինչ-որ բան փոխել, դրանով կասկածի տակ են դրվում արտահերթ ընտրությունները»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը՝ սա նշանակում է, որ Փաշինյանի հրաժարականից հետո 2 անգամ էլ ԲՀԿ-ն չի առաջադրի վարչապետի թեկնածու, Մելքումյանը պատասխանեց.
«Ես ասացի այն, ինչ ասացի, այսինքն՝ մենք գնում ենք արտահերթ ընտրությունների, որը լինելու է հունիսի 20-ին, թե ոնց, ինչ, ընթացակարգերն արդեն թելադրում են»:

Внеочередные выборы – это законный способ разрешить тотальный кризис, и если в процессе что-то изменить, то это поставит их под сомнение. Об этом в беседе с журналистами в Национальном Собрании 27 апреля заявил депутат от партии «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян, отвечая на вопрос о выдвижении «ПА» кандидата на пост премьер-министра.
По его словам, первоначальной целью было добиться отставки премьер-министра, что и произошло, и связанное с этим проведение досрочных выборов, и не так чтобы выдвижение или не выдвижение кандидата на пост премьер-министра является самоцелью.
Он пояснил, что смысл отставки заключался в проведении досрочных выборов 20 июня.
Отвечая на вопрос о том, означает ли это, что после отставки Никола Пашиняна партия фракции «Процветающая Армения» дважды не будет выдвигать кандидата в премьер-министры, он пояснил: «Идем на внеочередные выборы, которые состоятся 20 июня, а что и как – процедуры уже продиктованы».