Բոլորիս համար ամենացավոտ խնդիրը գերեվարված քաղաքացիների խնդիրն է: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 29-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ադրբեջանն իր ստանձնած պարտավորությունը չի կատարում, և կարող ենք արձանագրել, որ այս փաստն արդեն դառնում է միջազգային օրակարգի հարց։ Երեկ Եվրամիությունը շատ կարեւոր հայտարարություն է տարածել, որում արձանագրվում է շատ կոնկրետ և հասցեական, որ Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի բոլոր գերեվարված անձանց, ընդ որում, անկախ այդ անձանց գերեվարվելու կոնկրետ հանգամանքներից»,-ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորեց, որ այս հայտարարության մեջ հղում է արվում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում տեղի ունեցող գործընթացներին, ինչը քաղաքական հայտարարությանն ավելացնում է իրավական կոմպոնենտ:
«Վերջին շրջանում միջազգային ակտիվությունը՝ կապված գերեվարված անձանց խնդիրների հետ, շատ կարևոր է և մեծացնում է լավատեսությունը, որ մենք այս հարցում կունենանք կոնկրետ արդյունքներ: Մեզ հարկավոր է լինել առավելագույնս համբերատար և հետևողական, և այս հարցը միանշանակորեն դրական լուծում պետք է ստանա»,-հավելեց նա:

YEREVAN. – The most painful issue for all of us is the issue of the citizens taken captive. Acting Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at Thursday’s Cabinet meeting of the interim government of Armenia.
"Azerbaijan is not fulfilling the [respective] obligation it assumed, and we can record that this fact is already becoming a matter on the international agenda. Yesterday, the European Union issued a very important statement, in which it is recorded in a very specific and targeted way that Azerbaijan must return all the captives; moreover, regardless of the specific circumstances of the captivity of these persons," he said.
Pashinyan underscored that this statement makes reference to the processes taking place in the European Court of Human Rights, which, as per Pashinyan, adds a legal component to this political statement.
"In recent times, international activism related to the plight of detainees is very important, and it increases the optimism that we will have concrete results in this regard. We need to be as patient and consistent as possible, and this issue must definitely be resolved positively," added the acting PM of Armenia.