Այն թեզը, որ եթե Սահմանադրությունը չի արգելում, ապա պաշտոնյան կարող է շարունակել զբաղեցնել պաշտոնը, անընդունելի է, քանի որ «թույլատրվում է ամեն ինչ, ինչ արգելված չէ օրենքով» սկզբունքը պաշտոնյայի համար չի գործում: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 30-ին, քննարկման ժամանակ հայտարարեց արդարադատության նախկին նախարար Գեւորգ Դանիելյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականին, ով ստանձնել է վարչապետի պաշտոնակատարի պարտավորությունները: Նա հավելեց, որ պաշտոնյան կատարում է իր գործառույթները բացառապես Սահմանադրության եւ օրենքների ու նորմերի հիմքով:
«Վարչապետի հրաժարականի դեպքում խոսք լինել չի կարող գործադիր իշխանության վակուումի մասին, քանի որ հիմնական գործառույթները կատարում է ոչ թե վարչապետը, ինչպես շատերը կարծում են, այլ կառավարությունը: Ավելին, 5 դեպքից երկուսում այդ պատշոնը մնում է թափուր»,-նշեց Դանիելյանը:
Նա ընդգծեց, որ վարչապետի գործառույթները կարող է իրականացնել փոխվարչապետը: Ինչ վերաբերում է 2018 թվականի ապրիլի 23-ի իրադարձություններին, ապա դասական տեսանկյունից հրաժարական, նախկին նախարարի գնահատմամբ չի եղել, այլ եղել է հայտարարություն լիազորությունների դադարեցման մասին, որից հետո հետեւել է կառավարության որոշումը:
«Դա խոսում է այն մասին, որ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ապրիլի 25-ին արված հայտարարությունն այն մասին, որ վարչապետը հրաժարականից հետո չի կարող կատարել իր գործառույթները, անհասկանալի է՝ հաշվի առնելով, որ Սերժ Սարգսյանը այն չէր իրականացնում: Ինչ վերաբերում է 2018 թվականի աշնանը տեղի ունեցած իրադարձություններին (2018 թվականի հոկտեմբերի 2-խմբ.) ապա դրանք շատ փորձագետներ որակում են որպես հակասահմանադրական»,-եզրափակեց Դանիելյանը:

Тезис о том, что если Конституция не запрещает, то чиновник может продолжать заниматься должность, неприемлем, поскольку принцип «разрешено все, что не запрещено законом» действует только в случае частного лица, но никак не чиновника. Об этом в ходе обсуждения 30 апреля заявил бывший министр юстиции Геворг Даниелян, коснувшись отставки Никола Пашиняна, который взял на себя функции и.о. премьер-министра Армении. Он добавил, что должное лицо выполняет свои функции исключительно на основе Конституции и законов и прописанных в них норм. «При отставке премьер-министра не может быть речи о вакууме исполнительной власти, так как основные функции делегированы не премьеру, как многие думают, а Правительству. Более того, в двух из пяти случаев отставки премьер-министра эта должность остается вакантной»,- отметил Даниелян.
Он подчеркнул, что вице-премьер может выполнять функции премьер-министра при краткосрочном отсутствии последнего (болезнь или отпуск) и то не в полном объеме: не может назначать и освобождать чиновников от должностей, не может поднять вопрос доверия. При невозможности выполнения премьер-министром своих функций вице-премьер в полном объеме берет себе их выполнение. Что касается событий 23 апреля 2018 года, то с классической точки зрения отставки, по оценке экс-министра, не было, а было заявление о прекращении полномочий, после чего последовало решение Правительства. «Это говорит о том, что заявление (Никола Пашиняна – ред.) 25 апреля о том, что премьер-министр после отставки не может продолжать выполнять эти функции, непонятно с учетом того, что Серж Саргсян и так их не выполнял. Что же касается событий осени 2018 года (2 октября 2018 года – ред.), то они многими экспертами квалифицируются как антиконституционные»,- заключил Даниелян.