Եթե Հայաստանը չդարձնեն այս տարածաշրջանի ամենակազմակերպված, ամենամոդեռնիզացված, ժամանակակից երկիրը, մենք Արցախի հարցում հաջողություն չենք ունենա: Այս մասին իր աջակիցների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Բանակցային դիրքերը, քո նկատմամբ հարգանքը, քեզ որպես գործընկեր քո վրա նայելը կախված է նրանից, թե դու քեզնից ինչ ես ներկայացնում: Կյանքում էլ է այդպես, նույնիսկ անձնական հարաբերություններում, փողոցում, կոլեկտիվում: Հիմա մենք ուզում ենք այսպես թուլացած, կզացած, չոքած վիճակում ասում ենք՝ մեզ չեք հարգում: Խի՞ պիտի հարգեն քեզ: Հենց այդ հարգանքի, ազդեցության վերադարձի միակ ճանապարհը այս տարածաշրջանում հզոր, զարգացած, կազմակերպված լինելն է: Հզորությունը միայն տանկերի քանակը չէ, թեեւ դա էլ է պետք, այլ առաջին հերթին քո մեդեռնիզացվածության աստիճանը, թե դու ինչքանով ես արդյունավետ երկիր, ինչքանով ես կազմակերպված: Օրինակ, այն ժամանակ, մեզ մոտ Վրաստանից ուսումնասիրելու, թե մենք ոնց ենք բարեփոխումներ իրականացրել գյուղատնտեսության ոլորտում, պետական համակարգի բարեփոխումներում: Հիմա այդ ամենը ցնդեց, չկա, վիզներս ծռած մի ազգ ենք դառել, սենց շարունակվի՝ ցեղ ենք դառնալու»,-ասաց նա:
Քոչարյանն ընդգծեց, որ նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը Հայաստանում շատ ավելի հեշտ է, շատ ավելի frendly միջավայր է ձեւավորելու, քան Ադրբեջանում. «Լիքը ուղղություններ կան տնտեսության մեջ, որտեղ մենք շատ ավելի հաջողված, ավելի արդյունավետ կարող ենք լինել, քան Ադրբեջանը: Պետք է անենք դա»,-ասաց նախկին նախագահը:

Если Армения не станет самой организованной, самой модернизированной, современной страной в регионе, то мы не добьемся успеха в арцахском вопросе. Об этом заявил на встрече со своими сторонниками второй президент Армении Роберт Кочарян.
«Переговорные позиции, уважение к тебе, взгляд на тебя, как на коллегу, все это зависит от того, что ты представляешь собой. Да и в жизни все так, даже в личных отношениях, на улице, в коллективе. И вот мы сейчас в таком ослабленном, униженном состоянии говорим: вы нас не уважаете. А почему тебя должны уважать? Единственный способ вернуть это уважение и влияние - быть сильным, развитым и организованным в этом регионе. Мощь – это не только количество танков, хотя и это нужно, а, в первую очередь, степень твоей модернизации, то, насколько ты эффективное государство, насколько организован. Например, в то время к нам приезжали из Грузии, чтобы изучить осуществляемые у нас реформы в сфере сельского хозяйства, в государственной системе. Сейчас все это исчезло, этого не существует, мы стали униженной нацией, если так будет продолжаться, то станем просто племенем», - заявил Кочарян.
По его словам, внедрение новых технологий в РА намного легче, сформирует намного более дружественную среду, чем в Азербайджане. «Есть много направлений в экономике, в которых мы можем быть намного успешнее, эффективнее, чем Азербайджан. И мы должны это сделать», - заключил экс-президент.