Նիկոլ Փաշինյանի՝ վարչապետի պաշտոնակատար լինելու վերաբերյալ դատախազությունը հանցագործության փաստ չի տեսել։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 30-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
Նշենք՝ մի շարք իրավաբանները պնդում են, որ երբ անձը հրաժարական է տալիս պաշտոնից, ապա դադարում է գործել եւ չկա «վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատա»ր եզրույթ որեւէ օրենսգրքում։
Լրագրողի հարցին՝ արդյոք գործ ունե՞նք իշխանության յուրացման հետ, Գլխավոր դատախազը պատասխանեց.
«Սահմանադրության կարգավորումները վիճարկվում են տարբեր գիտնականների կողմից։ Եթե նույնիսկ արձանագրում են, որ գործ ունեն սահմանադրական վեճի հետ, սահմանադրական վեճերը լուծող մարմին Հայաստանի Հանրապետությունում կա։ Եթե փորձում ենք անձանց մեկնաբանությունների արդյունքում տեսնել հանցագործության փաստ, մենք ուսումնասիրել ենք դա եւ այդտեղ հանցագործության փաստ չենք տեսել։ Մենք ունեցել ենք հարցում, որին պատասխան է տրվել, որ բարձրացված առերեւույթ վեճը սահմանադրաիրավական բնույթ ունի, իսկ այդպիսի բնույթ ունեցող վեճերի լուծման լիազորություն դատախազությունը չունի»։

YEREVAN. – The prosecutor's office has not seen any evidence of a crime regarding Nikol Pashinyan being the acting prime minister. The Prosecutor General of Armenia, Arthur Davtyan, on Friday told this to reporters.
To note, several lawyers claim that when a person resigns from office—as Pashinyan has formally stepped down in his capacity as PM, he ceases to serve in this capacity,  and there is no term "acting prime minister" in any code.
To a reporter's question as to whether we are dealing with usurpation of power on the part of Pashinyan, the prosecutor general responded: "The regulations of the Constitution are disputed by various scholars. Even if they state that they are dealing with a constitutional dispute, there is a body resolving constitutional disputes in the Republic of Armenia. If, as a result of people's interpretations, we try to see evidence of a crime, we have studied it and we have not seen evidence of a crime there. We had a question, to which an answer was given that the seemingly raised dispute is of a constitutional nature, whereas the prosecutor's office does not have the authority to resolve disputes with such nature."