Կարծում եմ՝ ոչ ոք չի կասկածում, որ այն ինչ տեղի է ունեցել Հայաստանում 2018-ին, տեղի է ունեցել դրսի մեծ աջակցությամբ։ Այս մասին Արմնյուզ-ին տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Հաճախ են ինձ հարցնում՝ իսկ ո՞ւմ աջակցությամբ։ Պատասխանը պարզ է՝ բոլոր այն ուժերի, որոնց պատկերացումները Հայաստանի մասին չեն համապատասխանում մեր պատկերացումներին։ Հիմա մեր դաշնակիցներն ու գործընկերները երեք տարբերակ ունեն սատարելու կամ չսատարելու։ Տարբերակներից մեկն այն է, որ տվյալ երկրի ղեկավարը շնորհավորում է որեւէ այլ երկրում ընտրությունների արդյունքում իշխանության եկած ուժին։
Երկրորդ տարբերակը, որ այդ երկրի ԱԳ նախարարությունները հայտարարություն են անում, եւ երրորդ տարբերակը այն է, երբ այդ երկրներն ուղղորդում են կոնկրետ երկրում իրենց ազդեցության տակ գտնող ու-երին, անհատներին։ Ապրիլի 17-ից հետո, այսինքն իմ վարչապետ ընտրվելուց հետո մենք ստացանք բազմաթիվ շնորհավորանքներ Ռուսաստանից, ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարներից, ԵՄ-ից , այլ երկրներից։ Երկրորդ, նրանց հայտարարությունները, որոնց մասին ես ասում եմ, մի տեսակ զգուշավոր հայտարարություններ էին։ Համենայնդեպս հայտարարություններ էին, որոնք էապես տարբերվում էին հետպատերազմյան Հայաստանին վերաբերող իրենց հայտարարություններից։
Երրորդ․ մենք իհարկե, որոշակի խնդիրներ տեսանք կապված իրենց կողմից ուղղորդվող ուժերի վարքագծերի հետ։ Թե որոնք էին պատճառները, ես դժվարանում եմ ասել։ Ես միայն կարող եմ ենթադրել, որովհետեւ ստույգ իմանալու համար դեռ ժամանակը բավարար չէ։ Միգուցե պատճառը կարող էր լինել մեր համառությունը ԼՂ խնդրի լուծման ճանապարհին։ Բոլորը համոզվել էին, որ մենք ունենք կարմիր գիծ, այսինքն այն նվազագույնը որ մենք կարող էինք ստանալ փոխզիջումների արդյունքում եւ միգուցե որոշ ուժերի այդ մոտեցումն այնքան էլ ձեռնտու չէր»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանը 2013-ին անդամացեց ԵԱՏՄ-ին․ «Մենք դա արեցինք մեր ցանկությամբ կամավոր, հաշվի առնելով մեր երկրի շահերը։ Արեւմտամետ ընդդիմությունը դա որակեց որպես ՌԴ-ի կողմից պարտադրանք, թեեւ Արեւմուտքը որեւէ բացասական արձագանքի չարժանացրեց, բայց միգուցե իրենց մոըտ որոշակի նստվածք կար։ Այնուհետեւ մենք սկսեցինք բանակցել ԵՄ-ի հետ եւ ստորագրեցինք համաձայնագիր համապարփակ համագործակցության։ Իհարկե՝ հաշվի առնելով մեր անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին։ ԵԱՏՄ աբնդամ երկրները շատ զուսպ արձագանքեցին, որեւէ բացասական բան չկար, համարեցին նորմալ, բայց միգուցե այստեղ էլ որոշակի նստվածք կար։ Նաեւ չեմ բացառում երրորդ տարբերակը, որ կարող է որոշ ուժերի կողմից սխալ հաշվարկներ կատարվեին։ Այսինքն իրենց նպատակը չլիներ իշխանափոխություն իրականացնելը, այլ որոշակի դաս տալը, որ խելոք մնացեք, հակառակ պարագայում կարող է այսպիսի բան լինի, Չգիտեմ»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը։
»Այո, ես չեմ պարտվել սրանց, ես պարտվել եմ շատ ավելի ուժեղ մարդկանց, շատ ավելի մեծ ուժերի, բայց ես շատ հստակ ասացի։ Ասեմ, որ այդպիսի ուժեր ամեն տեղ կային, եւ Արեւմուտքում, եւ Հյուսիսում։ Բայց դա պետությունների մոտեցումները չէին։ Դուք վստահ եմ, ծանոթ եք եւ ռուսալեզու, եւ անգլալեզու հրապարակումների, որոնք այնքան էլ ոչ օբյեկտիվ դիրևքերից փորձում էին Հայաստանում կարծիքներ ստեղծել։ Ուրեմն բոլոր տեղերում էլ այդ ուժերը կային»,-ասաց Երրորդ նախագահը։

I don’t think there is anyone who doubts that what happened in Armenia in 2018 happened with great support from abroad. This is what third President of Armenia Serzh Sargsyan said in an interview with ArmNews TV.
“People often ask who supported, and I say all the forces that had notions of Armenia that were different from my government’s notions. Now Armenia’s allies and partners have three options to support or not support. One of the first options is that the leader of the given country congratulates the force that comes to power through elections. The second option is that the Ministry of Foreign Affairs of the particular country makes a statement. The third option is when the countries are under the influence of forces and individuals in the specific country. After April 17, 2018, that is, after I was elected Prime Minister, I received many congratulatory remarks from Russia, the leaders of member states of the Eurasian Economic Union and other countries. Some of the statements were somewhat precautionary. Of course, we saw some problems with the behavior of the forces guided by those countries. I can’t say what the reasons were, but perhaps it was my government’s persistence on the path to a resolution of the Nagorno-Karabakh conflict,” Sargsyan said.
Sargsyan reminded that Armenia acceded to the Eurasian Economic Union in 2013, adding that the member states of the EEU responded very moderately and considered the events normal, but he didn’t rule out the third option according to which some forces would make wrong calculations and their purpose might not have been change of power.
“Yes, I wasn’t defeated by these authorities, I was defeated by much stronger people and much stronger forces, but I made myself very clear. There were such forces in the West and in the North, but they weren’t the states’ approaches. I’m certain you are aware of the Russian-language and English-language articles in which the authors were trying to form opinions in Armenia that weren’t too objective,” he said.