Մենք վերլուծել ենք վարկերի թիվը, վարկերի կառուցվածքը. մի շատ հետաքրքիր թիվ. 2,2 մլն վարկառուների մեջ մինչեւ 500 հազար դրամի վարկեր վերցնողները 1,4 մլն են կազմում: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 5-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը՝ անդրադառնալով ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի առաջարկին՝ ներել մինչեւ 3 մլն դրամի հասնող վարկերը:
Հարցին, թե ինչ միջոցների հաշվին պետք է դա իրականացվի, երբ բյուջեում յդքան փող չկա, Մելքումյանը պատասխանեց. «Մենք ունենք ռեժիմը, թե որի հաշվին դա պետք է փոխհատուցենք եւ ինչ քաղաքականություն է տարվելու, որպեսզի այդ վարկառուն անելանելի վիճակում չմնա: Դա պետք է լինի պետության կողմից կազմակերպված ռեժիմի հաշվին, այդ գումարները կան, ամեն ինչ էլ լինելու է»:
Դիտարկմանը, որ մարդիկ, որոնք 3-4 վարկ ունեն, հավատալով, որ վարկերը ներվելու են, գնալու են ընտրեն ԲՀԿ-ին, սակայն իրականում նման համաներում իրականացնելու հնարավորություն չի լինելու, արդյո՞ք սա անազնիվ չէ, Մելքումյանն արձագանքեց. «Մենք շատ պրակտիկ բան ենք ասում եւ ժամանակն է, որ ազատագրենք մարդկանց վարկերից: նախընտրական փուլում այդ ամենի մասին ասելու ենք»:
Հարցին, մենաշնորհային դիրք ունեցողների վարած քաղաքականությունը ինչքանո՞վ է նպաստել, որ մարդիկ հայտնվեն աղքատության մեջ եւ վարկեր վերցնեն գոյատեւելու համար, ԲՀԿ-ական պատգամավորն ասաց. «Նախ, պարոն Ծառուկյանը որեւէ մենաշնորհ չունի ոչ մի տեղ: Ծառուկյանը ներկրող չի, Ծառուկյանն արտահանում է եւ ժամանակին որպես սեփականատեր տասնյակ հազարավոր աշխատատեղեր է ստեղծել»:

Мы проанализировали количество кредитов, их структуру. Имеется очень интересное число: из 2,2 млн. заемщиков 1,4 млн. – это те, которые взяли кредиты до 500000 драмов. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 5 мая депутат от партии «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян, говоря о предложении лидера «ПА» Гагика Царукяна простить кредиты до 3 млн. драмов.
На вопрос, за счет каких средств можно будет это осуществить, когда в бюджете нет столько денег, Мелкумян ответил: «У нас имеется режим, за счет которого мы должны это компенсировать, а также то, какая политика будет проводиться, чтобы данный заемщик не остался в безвыходной ситуации. Это должно быть за счет режима, организованного государством, эти суммы имеются, все будет».
А на вопрос, разве будет честно, когда люди, у которых есть по 3-4 кредита, веря в то, что они будут прощены, пойдут голосовать за «ПА», а на самом деле никакой возможности осуществить амнистию просто не будет, депутат ответил: «Мы говорим об очень практичной вещи, настало время для освобождения людей от кредитов. В предвыборный период мы обо всем этом скажем».