Մենք վերլուծել ենք վարկերի թիվը, վարկերի կառուցվածքը. մի շատ հետաքրքիր թիվ. 2,2 մլն վարկառուների մեջ մինչեւ 500 հազար դրամի վարկեր վերցնողները 1,4 մլն են կազմում: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 5-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը՝ անդրադառնալով ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի առաջարկին՝ ներել մինչեւ 3 մլն դրամի հասնող վարկերը:
Հարցին, թե ինչ միջոցների հաշվին պետք է դա իրականացվի, երբ բյուջեում յդքան փող չկա, Մելքումյանը պատասխանեց. «Մենք ունենք ռեժիմը, թե որի հաշվին դա պետք է փոխհատուցենք եւ ինչ քաղաքականություն է տարվելու, որպեսզի այդ վարկառուն անելանելի վիճակում չմնա: Դա պետք է լինի պետության կողմից կազմակերպված ռեժիմի հաշվին, այդ գումարները կան, ամեն ինչ էլ լինելու է»:
Դիտարկմանը, որ մարդիկ, որոնք 3-4 վարկ ունեն, հավատալով, որ վարկերը ներվելու են, գնալու են ընտրեն ԲՀԿ-ին, սակայն իրականում նման համաներում իրականացնելու հնարավորություն չի լինելու, արդյո՞ք սա անազնիվ չէ, Մելքումյանն արձագանքեց. «Մենք շատ պրակտիկ բան ենք ասում եւ ժամանակն է, որ ազատագրենք մարդկանց վարկերից: նախընտրական փուլում այդ ամենի մասին ասելու ենք»:
Հարցին, մենաշնորհային դիրք ունեցողների վարած քաղաքականությունը ինչքանո՞վ է նպաստել, որ մարդիկ հայտնվեն աղքատության մեջ եւ վարկեր վերցնեն գոյատեւելու համար, ԲՀԿ-ական պատգամավորն ասաց. «Նախ, պարոն Ծառուկյանը որեւէ մենաշնորհ չունի ոչ մի տեղ: Ծառուկյանը ներկրող չի, Ծառուկյանն արտահանում է եւ ժամանակին որպես սեփականատեր տասնյակ հազարավոր աշխատատեղեր է ստեղծել»:

YEREVAN. – We have analyzed the number of loans, the structure of loans; a very interesting number: among the 2.2 million borrowers, those who take loans up to 500 thousand drams total 1.4 million. Mikayel Melkumyan, an MP of the opposition Prosperous Armenia Party (PAP) and an economist by profession, on Wednesday told this to reporters in the National Assembly, referring to PAP leader—and business tycoon MP—Gagik Tsarukyan’s proposal to forgive the loans up to 3 million drams in Armenia.
When asked by what means this should be implemented when there is not so much money in the state budget, Melkumyan responded: "It shall be [done] on the account of the regimen organized by the state; that money is there, and everything will happen."
To the question as to whether it is dishonest that believing that their loans will be forgiven, people who have several loans in Armenia will vote for the PAP—in the snap parliamentary elections slated for June 20—, but in reality there will be no opportunity to implement such loan forgiveness, Melkumyan responded. "We [the PAP] are saying a very practical thing, and it is time that we free people from debts. We will talk about all that during the election phase."
And when asked to what extent the policy pursued by those with a monopoly position has contributed to people falling into poverty and taking loans to survive, the PAP lawmaker said: "First of all, Mr. Tsarukyan has no monopoly anywhere. Tsarukyan is not an importer, Tsarukyan exports, and at the time, he created tens of thousands of jobs as an owner [of businesses]."