Միջադեպը տեղի է ունեցել այն պատճառով, որ մեր հովիվը մոտեցել է դիրքերին ու այնտեղ քաշքշուկ է եղել, հետո այն հարթվել է: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 5-ին, խորհրդարանում հայտարարեց ՊՆ նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանը՝ խոսելով Արավուսում տեղի ունեցած միջադեպի մասին:
Հարությունյանը նաև վստահեցրեց, որ այն սահմանը, որը նախատեսված է եղել Խորհրդային Միությամբ ու ճանաչված անկախ Հայաստանով, ամբողջությամբ պահպանվում է. «Կան տեղեր, որոնք մերոնք 50 մետր առաջ են, կան տեղեր, որտեղ հակառակն է:
Դիրրքերն առաջ ու հետ են, քանի որ դրանք հնարավոր չէ դնել այնպիսի տեղ, որ ապահովի անվտանգությունն ու վերահսկողությունը: Սահմանային փոփոխությունները շատ փոքր են: Այդ հարցերը պետք է լուծվեն դեմարկացիայի ժամանակ»:
«Դեպքերը բացառելու համար պետք է համապատասխան մարմինները իրազեկման աշխատանքներ տանեն քաղաքացիների հետ, ասել՝ դիրքերին պետք չէ մոտենալ: Սա բնական շփման գծի կյանքն է: Կարևորը, որ չկան միջադեպեր, որոնք բերում են զոհերի ու վիրավորների»,-հավելեց նա:

YEREVAN. – The incident happened because our shepherd approached the positions and there was a scuffle there, then it was settled. Acting Minister of Defense Vagharshak Harutyunyan on Wednesday stated this in the National Assembly of Armenia, speaking about the recent incident in Aravus village of Syunik Province—and involving Azerbaijani soldiers.
Harutyunyan assured that the border envisaged by the ex-Soviet Union and recognized independent Armenia is fully protected. "There are places where we are 50 meters ahead, there are places where it is the opposite. The positions are back and forth, as they cannot be placed somewhere that ensures security and monitoring. Border changes are very small. These issues must be resolved during the demarcation," he said.
"In order to exclude the incidents, the relevant bodies should carry out awareness-raising work with the citizens, say there is no need to approach the positions. This is the life of a natural line of contact. The important thing is that there are no incidents that lead to casualties and injuries," Harutyunyan added.