Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր ընդդիմադիր քաղաքական գործունեության արդյունքում երկու անգամ փորձել է անել իշխանափոխություն, կամ հեղափոխություն, մեկը եղել է 2008 թվականի ժողովրդավարական հեղափոխությունը, որը չի ստացվել, երկրորդը եղել է բուրժուադեմոկրատական հեղափոխությունը, որի ճակատագիրը բոլորս գիտենք, թերևս պարոն Տեր-Պետրոսյանը որոշել է կրկին փորձել և անել ավազակապետական հեղափոխություն: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 5-ին, ԱԺ-ում Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը անդրադառնալով՝ ՀՀ առաջին նախագահի հայտարարությանը, որով նա ՀՀ նախկին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին առաջարկել էր ընտրությանը մասնակցել մեկ դաշինքով։
«Մի երկու տերմին էլ կա, որ ես ուղղակի իմ կարգավիճակի բերումով չեմ օգտագործում, բայց կռահեցիք ավազակապետականի շարունակությունը: Գիտեք, ես մտածեցի, որ մարդիկ կային, որ 1997-1998 թվականներից պնդում էին, որ սա թատրոն է, խաղ են այս քաղաքական գործընթացները և այլն: Հիմա այս խոսակցությունները ենթադրում եմ՝ ավելի կակտիվանան, և այդպես պնդող մարդիկ կասեն նաև իմ և ոչ միայն իմ երեսով կտան ու կասեն՝ տեսաք, բա որ էն ժամանակ ասում էինք՝ այս ամենը թատրոն է, իզուր գնացիք էդ ամեն ինչի մեջ մտաք: Միակ բանը, որ քաղաքական գործունեության ընթացքում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին մեծ ճշգրտությամբ հաջողվել է նախկինում, Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին իշխանության բերելն է և իշխանության պահելն է, որը փաստորեն ոմանց ջանքերով խափանվել»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
«Կարող եմ հաջողություն մաղթել մեր ժողովրդին եւ վստահություն հայտնել, որ ավազակապետական հեղափոխությունը չի ստացվի»,-ասաց նա:

В ходе своей оппозиционной деятельности первый президент Армении Левон Тер-Петросян дважды пытался добиться смены власти. Первый раз – в 2008 году, во время «демократической революции», а второй раз – во время неудавшейся «буржуазно-демократической революции», о судьбе которой знают все. Речь идет о деятельности альянса Тер-Петросяна, Гагика Царукяна и партии «Наследие» в 2014 году. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 5 мая исполняющий обязанности премьер-министра республики Никол Пашинян, прокомментировав предложение Левона Тер-Петросяна, адресованное второму и третьему президентам Роберту Кочаряну и Сержу Саргсяну, о совместном участии во внеочередных парламентских выборах.
По мнению Пашиняна Тер-Петросян, видимо, решил попытаться вновь сделать «бандократическую революцию».
«Есть и пара других терминов, но сейчас я в силу своей должности не могу их озвучить. Но если серьезно, то, пожалуй, единственное, что за все это время реально удалось Тер-Петросяну – это приход к власти Кочаряна и Саргсяна, а также удержание ими этой власти», - сказал Пашинян.
Он также заявил, что «бандократическая революция» потерпит провал.
Напомним, что ранее первый президент Армении Левон Тер-Петросян заявил, что при соответствующем общественном давлении совместное участие трех бывших президентов - вполне реализуемая программа, которая является единственным выходом во избежание новых бедствий. По мнению экс-президента, армянство должно осознать, что воспроизведение режима Пашиняна куда опаснее для Армении и Карабаха, чем возможные или предполагаемые угрозы, исходящие от Азербайджана и Турции.