Բոլորիս սխալների ու բացթողումների հետևանքով Հայաստանում իշխանության է եկել մի ուժ, որը կործանել է ամեն ինչ։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 15-ին, Հայաստանի Հանրապետական և «Հայրենիք» կուսակցությունների՝ «Պատիվ ունեմ» հուշագրի ստորագրությունից առաջ իր ելույթում հայտարարեց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
«Մեր հայրենակիցների մի զգալի հատված այսօր սգակիր է, և դրանում մեղավոր ենք բոլորս։ Մենք պետք է լավ հասկանանք, որ կանգնած ենք պետականություն կորցնելու և նույնիսկ բնաջնջվելու իրական սպառնալիքի առջև։ Դրա վառ ապացույցն է օրերս թշնամու անարգել ներխուժումը Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր։ Այս սպառնալիքը հաղթահարելու միայն մեկ հնարավորություն կա՝ մեկտեղել մեր ժողովրդի բոլոր հնարավորությունները և կարողությունները, իրականացնել նվիրական և հետևողական աշխատանք»,- նշեց Արթուր Վանեցյանը։
Արթուր Վանեցյանի խոսքով՝ իրենք լսելու և հասկանալու են մեր Հայաստանի իրական խնդիրները և համատեղ ջանքերով հաղթահարելու դրանք։
«Մենք համերաշխություն ենք բերելու Հայաստանին, և մեր դաշինքի ձևավորումն այս խոսքերի վառ ապացույցն է։ Մենք ամրագրելու ենք, որ գիտենք, կարող ենք և կանենք։ Այլ տարբերակ չկա։ Բավական է արդեն։ Սիրելի ժողովուրդ, իմ կոչը քեզ՝ ուղղիր մեջքդ, կպնենք գործին, որ ապրենք։ Արժանապատվորեն հայտարարում եմ՝ պատիվ ունեմ ծառայելու Արցախի Հանրապետությանը, Հայաստանի Հանրապետությանը և ամբողջ հայ ժողովրդին։ Պատիվ ունեմ»,- ավելացրեց Արթուր Վանեցյանը։

Наши общие ошибки и упущения создали возможность прихода к власти в Армении силы, которая разрушила все. Об этом сегодня, 15 мая, до подписания меморандума о формировании блока «Честь имею» заявил экс-директор СНБ, председатель партии «Родина» Артур Ванецян.
«Значительная часть наших соотечественников сегодня в трауре, в этом виноваты все мы. Мы должны осознать , что перед нами реальная угроза потери государственности и даже истребления. Яркое тому подтверждение - беспрепятственное вторжение врага в области Сюник и Гегаркуник. Есть только одна возможность преодолеть эту угрозу - объединить усилия и возможности нашего народа, и начать последовательную работу», - отметил Артур Ванецян.
По словам Артура Ванецяна, представители блока намерены выслушать и понять реальные проблемы нашей Армении, и совместными усилиями преодолеть их.
«Мы сформируем в Армении атмосферу солидарности, создание нашего блока - яркое тому подтверждение. Мы закрепим, что знаем, можем и сделаем. Иного не дано. Уже достаточно. Дорогой народ, наш призыв к вам, воспрянем духом и начнем работать, чтобы жить. С достоинством заявляю, что имею честь служить Республике Арцах, Республике Армения и всему армянскому народу. Честь имею», - добавил Артур Ванецян.