Ռուսաստանը սերտորեն մասնակցում է հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի կարգավորմանը` օգնելով նվազեցնել լարվածությունը: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մենք կանոնավոր կերպով կապ ենք պահպանում Բաքվի եւ Երեւանի հետ ամենաբարձր եւ բարձր մակարդակով, օպերատիվ կապ է հաստատվել զինվորականների, սահմանային ծառայությունների եւ, իհարկե, արտաքին գործերի գործակալությունների մասով: Ինչ վերաբերում է սահմանային միջադեպին, ապա դա ոչ մի ընդհանուր բան չունի ղարաբաղյան խնդրի հետ: Հիմնական պատճառը հայ-ադրբեջանական սահմանի միջազգային իրավական գրանցման բացակայությունն է, որը ժառանգվել է խորհրդային ժամանակներից: Մենք ելնում ենք նրանից, որ նման իրավիճակները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով: Որպես երկարաժամկետ լուծում` մենք տեսնում ենք հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը` դրա հետագա սահմանազատմամբ: Ռուսաստանը պատրաստ է ամեն կերպ օգնել դրան»:
Մեկնաբանելով Նախագահ Իլհամ Ալիեւի վերջերս արված հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանը կճանաչի Հայաստանի սահմանները, եթե վերջինս Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս չանաճի, Զախարովան շեշտեց, որ ՄԽ համանախագահները` Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան, բացառապես զբաղվում են ղարաբաղյան կարգավորմամբ, դա ամրագրված է ԵԱՀԿ-ից նրանց մանդատում: «Ապրիլի 13-ին տարածված հայտարարության մեջ համանախագահների եռյակը շեշտել էր «վերջնական, համապարփակ եւ կայուն կարգավորման հասնելու անհրաժեշտությունը: Այդ կապակցությամբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կոչ արեցին «առաջին իսկ հնարավորության դեպքում վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը համանախագահների հովանու ներքո»:
Նշվել են հարցերը, որոնց լուծման համար լրացուցիչ ջանքեր են անհրաժեշտ, այդ թվում` ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձը` միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթների համաձայն, հակամարտության արդյունքում տուժած տարածքների ականազերծման համար անհրաժեշտ բոլոր տվյալների փոխանակումը, Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի սահմանափակումների վերացումը, այդ թվում` միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար, կրոնական եւ մշակութային ժառանգության պահպանումը եւ պաշտպանությունու, հակամարտության տուժած համայնքների միջեւ անմիջական կապի եւ համագործակցության խրախուսումը եւ մարդկանց միջեւ վստահության ամրապնդման միջոցառումները: Ընդգծեմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափը միջազգային լայն աջակցություն է վայելում, եւ հենց դրա շրջանակներում պետք է տեղի ունենա ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական լուծումը: Ինչպես հայտնի է, Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ տարաձայնությունները շարունակում են զգալի մնալ, հատկապես` Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ: 2020-ի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների հայտնի իրադարձություններից հետո երկու կողմերն էլ լիարժեք երկխոսության եւ փոխվստահության վերականգնման ճանապարհի սկզբում են: Ռուսաստանը ակտիվ միջնորդական ջանքեր է գործադրում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման, Հարավային Կովկասում իրավիճակի կայունացման եւ այն բարեկեցության գոտի դարձնելու ուղղությամբ: Ռուս խաղաղապահները երաշխավորում են խաղաղությունն ու անվտանգությունը Ղարաբաղում: Եռակողմ աշխատանքային խումբը` Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ, զբաղվում է տարածաշրջանում տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակումով»:

Россия плотно вовлечена  в разрешение инцидента на армяно-азербайджанской границе, содействуя снижению напряженности. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы поддерживаем регулярные контакты с Баку и Ереваном на высшем и высоком уровне, налажена оперативная связь по линии военных, погранслужб и конечно внешнеполитических ведомств. Что касается пограничного инцидента, он не имеет отношения к карабахской проблеме. Основная причина – отсутствие международного правового оформления  армяно-азербайджанской границы, оставшейся в наследство еще с советских времен. Мы исходим из того, что подобные ситуации следует решать исключительно мирным переговорным путем. В качестве долгосрочного решения видим запуск процесса делимитации армяно-азербайджанской границы с ее последующей демаркацией. Россия готова этому всячески помогать».
Комментируя недавнее заявление президента Ильхама Алиева  о том, что Азербайджан признает границы Армении, если последняя признает Карабах частью Азербайджана, Захарова отметила, что сопредседатели МГ группы, Россия, США и Франция, занимаются исключительно карабахским урегулированием, это прописано в их мандате от  ОБСЕ. «В заявлении от 13 апреля  тройка сопредседателей подчеркнула «необходимость уделить особое внимание достижению окончательного. всеобъемлющего и устойчивого урегулирования карабахского конфликта». В этой связи Армению и Азербайджан призвали «возобновить при первой возможности политический диалог на высоком уровне под эгидой сопредседателей».
Отмечены вопросы, решение которых требует дополнительных усилий, в их числе возвращение военнопленных и других удерживаемых лиц в соответствии с положениями международного гуманитарного права, обмен всеми данными, необходимые для разминирования затронутых конфликтов районов, снятие ограничений на доступ в Нагорный Карабах, в том числе для представителей международных организаций, сохранение и защита религиозного и культурного наследия, поощрение прямых контактов и сотрудничества между затронутыми конфликтом общинами и укрепление мер доверия между людьми.
Подчеркну, что формат МГ ОБСЕ пользуется широкой международной поддержкой именно в его рамках должно идти политическое урегулирование карабахского конфликта. Как известно, разногласия между Ереваном и Баку остаются существенными, особенно по вопросу статуса Нагорного Карабаха. После известных событий сентября-ноября 2020 года обе стороны находятся в начале пути к восстановлению полноценного диалога и взаимного доверия. Россия предпринимает активные посреднические усилия по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, стабилизации ситуации на Южном Кавказе, превращении его в зону процветания. Российские миротворцы гарантируют мир и безопасность в Карабахе.
Трехсторонняя рабочая группа под сопредседательством вице-премьеров Армении, Азербайджана и России занимается разблокированием транспортных и экономических связей  в регионе».