Այո, ես ներողություն եմ խնդրել և դրանից հետո նաև որոշակի գործողություններ են իրականացվել. Կոնկրետ անձինք այս մասնավոր դեպքի հետ կապված աշխատանքից ազատվել են, որոշները ստացել են խիստ նկատողություն և հարուցվել է քրեական գործ։ Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 3-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը՝ անդրադառնալով Աբովյանի դիահերձարանում Արցախի պատերազմի ժամանակ զոհված զինվորների դիերը և մասունքերը ոչ պատշաճ վիճակում պահելուն։
«Քննություն կընթանա, կբացահայտվեն հանգամանքները և օրենքի շրջանակներում բոլոր անձինք կկրեն համապատասխան պատասխանատվություն»,– ասաց նա։
Հարցին՝ մինչև ստորին օղակների աշխատողներին պատասխանատվության ենթարկելը, արդյոք ինքը՝ նախարարը իրեն մեղավոր չի համարում տեղի ունեցածի կապակցությամբ, Ավանեսյանը պատասխանեց․ «Միանշանակ ես որպես քաղաքական պատասխանատու անձ, միանգամից արձագանքել եմ, այո՛, ներողություն եմ խնդրել և ասել եմ, որ բոլոր անձինք, որոնք պատասխանատու են այդ գործընթացի համար, պետք է կրեն պատասխանատվություն: Ընթանում է քննություն, երբ այն ավարտական եզրակացությամբ լինի, թող ընթացքը լինի այնպես, ինչպես կլինի»։
Հարցին՝ միայն ներողություն խնդրելով է սահմանափակվելու, Ավանեսյանը պատասխանեց․ «Երևի անսովոր է ներողություն խնդրելը, երևի նման մշակույթ չի եղել, այո՛, ես ներողություն եմ խնդրել, որ ցավ է պատճառվել հարազատներին։ Բայց նորից ուզում եմ նշել, որ մեկ մասնավոր անձի կատարած արարքը պետք է գնահատվի այդ արարքի շրջանակներում։ Չի կարելի մասնավոր դեպքը տարածել ամբողջ կառույցի վրա»:
Անահիտ Ավանեսյանը շեշտեց, որ չի պատրաստվում հրաժարական տալ՝ հավելելով, որ բացթողումը նրանում է, որ այդ հսկողությունը և խնդրի վերհանումը գուցե ճիշտ պահին չի եղել։

YEREVAN. – Yes, I have apologized, and some action has also been taken since then. Specific people were fired, some received severe reprimands, and a criminal case was initiated in connection with this individual incident. Acting Minister of Health Anahit Avanesyan on Thursday told this to reporters at the National Assembly of Armenia, referring to keeping the bodies and remains of Armenian soldiers killed during the recent Artsakh (Nagorno-Karabakh) war in improper condition at the morgue of Abovyan city.
"An investigation will be carried out, the circumstances will be revealed, and all persons will bear appropriate accountability within the framework of the law," she added.
Asked whether she considers herself also at fault in connection with what happened, Avanesyan responded: "Definitely. As a politically accountable person, I have responded immediately. Yes, I have apologized and said that all those responsible for this process should be held accountable. An investigation is underway, when it will be with a final conclusion, let the process be as it will be.”
To the question as to whether she will limit herself only by apologizing, Avanesyan responded. "It's probably unusual to apologize, maybe there was no such culture [in Armenia]. Yes, I have apologized that pain  has been caused to the relatives [of these fallen servicemen]. But I want to note again that the act committed by one individual must be evaluated within the framework of that act. An individual incident should not be spread onto the whole structure."
Anahit Avanesyan stressed that she was not going to resign, adding that the omission in connection with the aforesaid incident was that the control and the discovery of this problem may not have been at the right time.