Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 5-ին ընդունել է հայրապետական այցով Արցախ ժամանած Ամենայն հայոց կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդին:
Արցախի նախագահի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով Վեհափառ Հայրապետի այցն Արցախ՝ երկրի ղեկավարն իր խոսքում մասնավորապես ընդգծել է դրա կարևորությունը հատկապես հետպատերազմյան ժամանակահատվածում: «Համոզված եմ՝ արցախահայությունն ունի Ձեր հայրապետական խոսքի ու ներկայության կարիքը: Եվ այն հոգևոր աջակցությունը, որն այս օրերին, Ձեր այցով պայմանավորված, ստանալու է Արցախի ժողովուրդը, մեծապես օգնելու է հաղթահարելու ստեղծված ծանր իրավիճակը»,- շեշտել է Արայիկ Հարությունյանը:
Վեհափառ Հայրապետը նշել է, որ Արցախում գտնվելն իր համար հոգևոր մխիթարություն է և հնարավորություն՝ հավատավոր ժողովրդի հետ աղոթքի կանգնելու և Ավետարանի խոսքով նրան աջակցելու: «Վստահ եմ՝ Աստծո օգնությամբ և համազգային ջանքերով Արցախի մեր ժողովուրդը կկարողանա դուրս գալ այս դժվարին իրավիճակից: Բազում մարտահրավերներ են ծառացած մեր առջև: Դրանց հաղթահարման համար Հայ Առաքելական եկեղեցին շարունակելու է իր զորակցությունը բերել Արցախի մեր զավակներին»,- ասել է Կաթողիկոսը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են առկա մարտահրավերներն ու դրանց հաղթահարման հնարավորությունները: Հանրապետության նախագահը Վեհափառ Հայրապետին է ներկայացրել հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում առաջացած հիմնախնդիրները, դրանց լուծման գործում միասնական ջանքերի կարևորությունը:
Այնուհետև նախագահ Հարությունյանն Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հետ այցելել է Պաշտպանության բանակի N զորամաս, որտեղ Նորին Սրբությունն իր օրհնությունն ու հայրական բարեմաղթանքներն է հղել սպայական կազմին և զինվորներին։ Վեհափառ Հայրապետը հաստատել է, որ Եկեղեցին մշտապես զորավիգ է եղել ու կլինի Հայոց Բանակին՝ հավելելով, որ անգամ պատերազմի ամենածանր պահերին եկեղեցականները և գնդերեցները հայ զինվորի կողքին են եղել:
Ամենայն հայոց կաթողիկոսն այցելել է նաև Գանձասարի վանական համալիր և այնտեղից Հայրապետական մաղթանք հղել:

Президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял Католикоса Всех Армян, прибывшего в Арцах с Патриаршим визитом 5 июня.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.Am в пресс-службе президента НКР, приветствуя визит Верховного Патриарха в Арцах, глава государства, в частности, подчеркнул его важность в послевоенный период. «Уверен, что армяне Арцаха нуждаются в вашем Патриаршем слове и присутствии. И то духовное содействие, которое в эти дни, в связи с вашим визитом, получит народ Арцаха, в значительной степени поможет преодолеть сложившуюся тяжелую ситуацию", - подчеркнул Араик Арутюнян.
Верховный Патриарх отметил, что пребывание в Арцахе для него — духовное утешение и возможность молиться с верующим народом и содействовать ему словом Евангелия. «Уверен, что с помощью Бога и общенациональными усилиями наш народ Арцаха сможет выйти из этой сложной ситуации. Перед нами стоят многочисленные вызовы. Для их преодоления Армянская Апостольская Церковь продолжит оказывать поддержку нашим детям Арцаха", - сказал Католикос.
В ходе встречи были обсуждены существующие вызовы и возможности их преодоления. Президент республики представил Верховному Патриарху возникшие в послевоенный период проблемы, важность совместных усилий в деле их решения.
Затем президент Арутюнян вместе с Католикосом Всех Армян посетил N-скую воинскую часть Армии обороны, где Его Святейшество выразил свое благословение и пожелания офицерскому составу и солдатам. Верховный патриарх подтвердил, что Церковь всегда поддерживала и будет поддерживать армянскую армию, добавив, что даже в самые тяжелые моменты войны церковники были рядом с армянским солдатом.
Католикос Всех Армян посетил также монастырский комплекс Гандзасар и оттуда провел Патриарший молебен.