«Պատիվ ունեմ» դաշինքն այսօր նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում եղավ Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում։ Այցի ընթացքում ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձավ նաև Ադրբեջանում պահվող գերիների խնդիրներին։
«1994 թվականից հետո մենք գերիներ չենք ունեցել, և ադրբեջանցիները ռիսկ չունեին դա անելու։ Ես չեմ ասում՝ հրաձգություն չի եղել, ես չեմ ասում՝ նրանք չեն փորձել դիվերսիա անել, այդ ամենը եղել է, բայց գերինե՞ր։ Ու դրանից հետո էս՝ անունը չգիտեմ էլ ինչ տամ, աննամուսը ելույթ է ունենում ու ասում, որ մեր գերիները երկու ամիս էլ կհամբերեն՝ մեկ-երկու ամիս մեզ կներեն։ Այնքան է լկտիացել, որ իրեն շատ բան է ներվել, դա էլ է ներվելու․․․ դա մա՞րդ է, խիղճ ունի՞, ինքը չի՞ հասկանում՝ այդ մարդիկ ինչի միջով են անցել, չի՞ հասկանում՝ այդ մարդիկ ամեն օր մտածում են, թե իրենց երբ են բռնաբարելու, իրենց երբ են սպանելու, իրենց երբ են խոշտանգելու, ո՞նց կարող է նման բան լինել։ Ինքը հասկանո՞ւմ է՝ այդ մարդիկ ինչ վիճակում են․․․ դե պետք է թքես էդպիսի ղեկավարի վրա։
Ես հիմա ասում եմ՝ թող իր երեխային տանի՝ տա, տեղը 20-25 ռազմագերի հետ բերի, տեսնեմ դրանից հետո ինքն էդպե՞ս է խոսելու ռազմագերիների մասին»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը։
Միաժամանակ ՀՀ երրորդ նախագահը նկատեց՝ Նիկոլ Փաշինյանի համար ի՞նչ տարբերություն, նա իր երեխաներին միշտ օգտագործել է սեփական PR-ի համար, գոնե, ինչպես նշեց Ս․ Սարգսյանը՝ այս պարագայում օգուտ կլինի՝ 2-3 տասնյակ զինվոր հայրենիք կվերադառնան։
«Բայց պարզ է, չէ՞, որ չի անի, իսկ եթե դու վախենում ես դիմադրել, պարզ է, չէ՞, որ նրանք գալու են, անելու են։ Արել են, տեսնում ես՝ չի ստացվում բանակցություններով, դու էլ արա, 10- 20-ն էլ դու վերցրու, վերցրու և փոխանակիր։ Նորից եմ կրկնում՝ իր Աշոտիկին թող տա, փոխարենը 20-25 հոգի ստանա, և այդ ժամանակ ինքն ամեն օր դրանով կզբաղվի»,- եզրափակեց Սերժ Սարգսյանը։

Пусть Никол Пашинян отдаст своего сына и вернет из Азербайджана 20-25 военнопленных, тогда посмотрим, будет ли он после этого также говорить о военнопленных или нет. Пусть отдаст своего Ашотика и вернет вместо него 20-25 человек.
В таком случае он будет заниматься этим вопросом каждый день. Об этом в ходе предвыборный агитации блока «Честь имею» в Аштараке 8 июня заявил третий президент Армении Серж Саргсян. «Бессовестный выступает и говорит, что наши пленные потерпят еще два месяца. Он настолько обнаглел в связи с тем, что ему многое было прощено, и это будет прощено. Разве это человек? У него совесть есть? Разве он не понимает, через что прошли эти люди? Неужели он не понимает, что эти люди каждый день думают, когда их убьют, когда будут пытать? Как такое может быть? Он понимает состояние этих людей? На такого руководителя нужно плевать.
Пашинян же всегда использовал своих детей для собственного пиара. Хотя бы в данном случае это будет полезно: на родину вернутся 2-3 десятка солдат. Если боишься сопротивляться, то понятно, что они придут. Если видишь, что переговорным путем не получается, ты тоже возьми в плен 10-20 человек и обменяй. После 1994 года у нас пленных не было, азербайджанцы не рисковали пойти на это. Я не говорю, что стрельбы не было, я не говорю, что не было попыток организовать диверсию. Все это было. Но пленные?»,- отметил он.