Բլոգերը համեմատել է iPhone-ի բնօրինակն ու վերջին Apple սմարթֆոնը:
Էնտուզիաստը որոշել է համեմատել երկու սմարթֆոնների արտադրողականությունը, որոնց միջեւ 13 տարվա տարբերություն կա: Բլոգերը նշել է, որ առաջին սերնդի հին iPhone-ը տեխնիկական բնութագրերով ահագին զիջում է iPhone 12-ին: Օրինակ, եթե 2007-ի մոդելն ունի միամիջուկ չիպ, 128 մեգաբայթ օպերատիվ հիշողություն եւ չորս գիգաբայթ ներդրված հիշողություն, ապա նոր սարքը հագեցած է վեցամիջուկ պրոցեսորով, չորս գիգաբայթ օպերատիվ հիշողությամբ եւ 64 գիգաբայթ ներդրված հիշողությամբ:
Ստուգատեսի հեղինակը նախատեսել է միաժամանակ բացել բոլոր հավելվածները երկու հեռախոսներում եւ համեմատել աշխատանքի արագությունը, բայց բախվել է դժվարությունների: Հաշվի առնելով այն փաստը, որ կողմնակի ծրագրերի մեծ մասը չի բացվել բնօրինակ iPhone-ում, նա ստիպված է եղել սահմանափակվել ներդրված ծրագրերով:
Բոլոր ծառայությունների հետ շփվելիս առաջին iPhone-ն ավելի դանդաղ է աշխատել, քան iPhone 12-ը: Սակայն ամենամեծ տարբերությունը նկատվել է App Store-ը եւ Safari-ն բացելիս: PhoneBuff-ը եզրակացրել է, որ Apple-ի բնօրինակ սմարթֆոնով մի շարք ծրագրեր բացելը տեւել է 2 րոպե 29 վայրկյան, մինչդեռ նոր սարքը մեկ րոպեում է հաղթահարել խնդիրը:
Apple-ի առաջին սմարթֆոնը ներկայացվել է 2007 թվականի հունվարի 9-ին: Սարքը ստացել է սենսորային 3,5 դյույմանոց էկրան, Samsung S3C6400 պրոցեսոր, 128 մեգաբայթ օպերատիվ հիշողություն, երկու մեգապիքսել թողունակությամբ մեկ տեսախցիկ, EDGE եւ GPRS տեխնոլոգիաների աջակցություն: Հեռախոսը, որը Time ամսագիրը անվանել է «տարվա գյուտ», առնվազն 499 դոլար է գնահատվել:

Блогер сравнил оригинальный iPhone и самый последний смартфон Apple.
Энтузиаст решил сравнить производительность двух смартфонов, которые разделяют 13 лет. Блогер отметил, что старый iPhone первого поколения на порядок уступает iPhone 12 по техническим характеристикам. Например, если модель 2007 года имеет одноядерный чип, 128 мегабайт оперативной и четыре гигабайта встроенной памяти, то новый аппарат оснащается шестиядерным процессором, четырьмя гигабайтами оперативной и 64 гигабайтами встроенной памяти.
Автор обзора планировал синхронно открывать все приложения на обоих телефонах и сравнивать скорость работы, однако столкнулся с трудностями. Из-за того, что большая часть сторонних программ не поддерживается оригинальным iPhone, ему пришлось ограничиться встроенными программами.
При взаимодействии со всеми сервисами первый iPhone работал медленнее, чем iPhone 12. Однако самая большая разница в производительности была зафикисирована при открытии программ App Store и Safari. PhoneBuff подытожил, что для открытия ряда приложений оригинальному смартфону Apple потребовалось 2 минуты 29 секунд, тогда как новый аппарат справился с задачей за одну минуту.
Первый смартфон от Apple был представлен 9 января 2007 года. Аппарат получил сенсорный 3,5-дюймовый экран, процессор Samsung S3C6400, 128 мегабайт оперативной памяти, одинарную камеру разрешением два мегапикселя, поддержку технологий EDGE и GPRS. Телефон, который журнал Time назвал «изобретением года», был оценен минимум в 499 долларов.