Մոսկվայում մեկնարկել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը:
Բացելով հանդիպման հրապարակային մասը՝ Ռուսաստանի նախագահը շնորհավորել է Փաշինյանին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում նրա կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ:
«Ցանկանում եմ եւս մեկ անգամ անձամբ շնորհավորել Ձեզ ընտրությունների արդյունքների կապակցությամբ: Կարծում եմ, որ դա կարեւոր է բոլորի, առաջին հերթին, իհարկե, Հայաստանի համար, հայ ժողովրդի համար», - ասել է Պուտինը:
«Դժվար, սուր, շատ զգայուն խնդիրները կարող են լուծվել միայն արդյունավետ աշխատելու հնարավորության դեպքում: Իսկ դրա համար ամենակարեւորը ժողովրդի վստահությունն ունենալն է: Դուք այն ունեք, դա ցույց տվեցին ընտրությունների արդյունքները: Դա շատ կարեւոր է: Իրականում ամենակարեւորն է: Երկրի համար այսպիսի դժվար պահերին, հավանաբար, դա ընդհանրապես հետագա զարգացման կարեւորագույն պայմանն է: Ուստի անկեղծորեն շնորհավորում եմ Ձեզ: Հուսով եմ, որ այսօր կկարողանանք աշխատանքային ճաշի ժամանակ պաշտոնական եւ ոչ պաշտոնական կերպով զրուցել բոլոր այն հարցերի շուրջ, որոնք վերջերս այնքան մանրամասն քննարկել ենք եւ որոնք լուծում են պահանջում», - նշել է Վլադիմիր Պուտինը:
Ցավակցություն հայտնելով Կամչատկայում ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ եւ շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքների համար՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ սա այս տարի արդեն երրորդ հանդիպումն է Մոսկվայում, եւ դա, իր կարծիքով, արտահայտում է երկրների միջեւ հարաբերությունների դինամիկան:
«Ցավոք, վերջին շրջանում հաճախացել են անվտանգության հետ կապված շատ հարցեր: Իրավիճակը մեր տարածաշրջանում այնքան էլ կայուն չէ: Բոլորը գիտեն 44-օրյա պատերազմում հրադադարի ռեժիմի հասնելու ձեր անձնական ջանքերը եւ Ռուսաստանի Դաշնության ջանքերը: Պետք է ասեմ, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների տեղակայումից հետո իրավիճակը կայուն է, բայց ժամանակ առ ժամանակ կան անհանգստության ու անկայունության օջախներ: Այսօր ես ուզում եմ ձեզ հետ կիսվել իմ տեսակետներով, թե ինչու եւ ինչպես է դա տեղի ունենում: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակը դեռ շատ կայուն չէ: Այս մասին մենք բազմիցս խոսել ենք: Ցավոք, այստեղ նույնպես երկու ամիս է մշտական անհանգստության օջախ կա: Հուսով եմ՝ այս առիթով այսօր կհաջողվի «համապատասխանեցնել ժամանակը»: Ռազմագերիների հարցը ամբողջությամբ լուծված չէ: Չնայած այստեղ, բարեբախտաբար, լավ լուրեր կան: Մի քանի օր առաջ 15 ռազմագերիներ վերադարձվեցին հայրենիք: Այստեղ եւս ուզում եմ ընդգծել ձեր անձնական դերը: Հունիսի 24-ին կայացած հեռախոսազրույցում մենք քննարկեցինք այս թեման: Մեկ շաբաթ անց 15 հայրենակիցներ վերադարձան հայրենիք: Տնտեսության ոլորտում կան մի քանի լավ նորություններ: 2019-ին Երեւանում մենք քննարկեցինք ՀԿԵ-ի գործունեությանը վերաբերող հարցեր: Հայաստանում արագորեն ընթանում է երկաթուղային գնացքների նորացումը, ներդրումային մեծ ծրագիր է իրականացվում: Ընթացիկ տարում աճում են արտահանումները դեպի Ռուսաստան՝ քովիդային տարվանից հետո: Ես ցանկանում եմ նաեւ շնորհակալություն հայտնել «Սպուտնիկ» պատվաստանյութի առաքմանը աջակցության համար: Մենք ստացել ենք ավելի քան 100 000 դեղաչափ: Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը բավականին լավ է: Այս ֆոնին սկսվում է ռուս զբոսաշրջիկների հոսքը Հայաստան»,- ասել է Փաշինյանը:

В Москве проходит встреча президета РФ Владимира Путина и и.о. премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Открывая публичную часть встречи, российский президент поздравил Пашиняна с победой возглавляемой им партии на внеочередных парламентских выборах.
«Хочу еще раз, уже лично, поздравить вас с результатами выборов. Я думаю, что это важно для всех, прежде всего, конечно, для Армении, для армянского народа», - сказал Путин.
«Сложные, острые, очень чувствительные вопросы можно решать только при обеспечении эффективной возможности работать. А для этого самое важное иметь доверие народа. Оно у вас есть, это показано по результатам выборов. Это очень важно. На самом деле это самое главное. В такие сложные моменты для жизни страны это наверное вообще важнейшее условие для дальнейшего развития. Поэтому я Вас искренне поздравляю. Надеюсь, что мы сможем сегодня формально и неформально за рабочим обедом поговорить по всем вопросам, которые мы так подробно обсуждали в последнее время и которые требуют нашего решения», - отметил Владимир Путин.
Выразив соболезнования в связи с крушением самолета на Камчатке и поблагодарив за поздравления, Никол Пашинян отметил, что в текущем году это третья встреча здесь и по его мнению, это выражает динамику отношений между странами.
«К сожалению, в последнее время часто много вопросов, связанных с безопасностью. У нас в регионе не очень стабильная ситуация. Все знают ваши личные усилия и усилия РФ в достижении прекращения огня в 44-дневной войне. Должен сказать, что после размещения российских миротворцев в Нагорном Карабахе ситуация стабильная, но время от времени возникают очаги беспокойства, нестабильности. Я сегодня хочу с вами поделиться мнениями, почему и как это происходит. Еще не очень стабильная ситуация на границе Армении и Азербайджана. По этому поводу мы неоднократно разговаривали. Тут к сожалению тоже очаг постоянного беспокойства в течение двух месяцев. Надеюсь по этому поводу нам сегодня удастся сверить часы. Не решен полностью вопрос военнопленных. Хотя к счастью здесь не без хороших новостей. Несколько дней назад 15 военнопленных возвращены на родину. Здесь также хочу подчеркнуть Вашу личную роль. В телефонном разговоре 24 июня мы обсуждали эту тему. Через неделю 15 соотечественников вернулись на родину. Есть кое-какие хорошие новости в сфере экономики. В 2019 г в Ереване мы обсуждали вопросы, связанные с деятельностью ЮКЖД. Полным ходом идет обновление железнодорожных составов в Армении, реализуется большая инвестиционная программа. В текущем году растет экспорт в Россию, после ковидного года. Также хочу поблагодарить за поддержку в доставке вакцины «Спутник». Мы получили более 100 тысяч доз. Ситуация с коронавирусом в Армении довольно хорошая. На этом фоне появляется поток российских туристов в Армению», - отметил Пашинян.