Այսօր ես կփակեմ այն տհաճ խոսակցությունների շարքը, որ սկսվեց ռուս, հրեա գլոգեր եւ ճանապարհորդ Ալեքսանդր Լապշինի եւ իմ միասին տեղի ունեցած խոսակցությունների մասին, որի մի մասը, իմ կամքից անկախ բացահայտվեց փա քննարկման ժամանակ զրույցից հետո լրատվամիջոցներից մեկ միջոցով: Այս մասին իր տեսաուղերձում հայտարարել է լրագրող Նաիրի Հոխիկյանը:
Նա հիշեցրել է, որ վերջերս մի փակ քննարկման ժամանակ ներկայացրել էր, թե 2019 թվականին մայիսի 11-ին ինչ է տեղի ունեցել իր, Ալեքսանդր Լապշինի, Նիկոլ Փաշինյանի, նրա մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանի մասնակցությամբ, եւ Վլադիմիր Կարապետյանն ինչ է ասել Լապշինին:
«2019-ի մայիսի 11-ին ես հրավիրված էի «Իմ քայլը» հանուն Գեղարքունիքի մարզի» տնտեսական ֆորումին, որին մասնակցում էր նաեւ Ալեքսանդր Լապշինը: Ընդմիջման ժամանակ Լապշինին եւ ինձ հրավիրեցին վարչապետի հետ ֆուրշետի սեղանի շուրջ ընդմիջում անելու, որտեղ եւ տեղի ունեցավ կարճ խոսակցություն Արցախի վերաբերյալ եւ այդ ժամանակ առանձնացան Լապշինն ու Կարապետյանը: Մեզնից մոտ 2 մտեր հեռավորության վրա նրանք առանձնազրույց ունեցավ եւ այդ ընթացքում ես ընդամենը մի փոքրիկ միտք լսեցի: Իմ մեքենայով Երեւան վերադառնալու ճանապարհին Լապշինը ինձ ասում է, որ դուք շուտով պատրաստվում եք պատերազմով Արցախը հանձնել Ադրբեջանին, եւ որ իրեն այդ մասին ասել է Վլադիմիր Կարապետյանը: Նա ասել է, որ Հայաստանը շուտով իր օրիենտացիան փոխելու է դեպի Ադրբեջան եւ Թուրքիա: Լապշինի հարցին, թե ինչպես եք դուք ադրբեջանամետ եւ թուրքամետ քաղաքականություն վարելու առանց Արցախը տալու, Վլադիմիր Կարապետյանն, ըստ Լապշինի ասել է՝ այո, մենք տալու ենք Ղարաբաղը: Երբ ասել է՝ ժողովուրդը չի տա, բանակը չի տա, ըստ Լապշինի, Վլադիմիր Կարապետյանն ասել է՝ մի քանի հազար զոհ որ տանք, լավ էլ կտանք: Ըստ Լապշինի, Վլադիմիր Կարապետյանն իրեն զգուշացրել է, որ դու մեզ խանգարում ես:
Իսկ մեր ընդհանուր 4-ի խոսակցության ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը Լապշինին մեղադրում էր, որ դու չմտածված քայլեր ես արել, քեզ ով էր ասում գնաս Արցախ, ես էլ լինեի ադրբեջանցիները տեղը, կպատժեի քեզ»,-ասել է Հոխիկյանը:
Նրա խոսքով, վերջին օրերին Լապշինը հետեւողականորեն հրաժարվում, հերքում է դրանք. «Ես չէի ուզում ընթացք տալ այս խոսակցություններին, առավել եւս անձնական խոսակցություններին, այլ փաստեր բացահայտել, բայց քանի որ Լապշինն անցել է այն փուլը, որն անթույլատրելի է մարդկային հարաբերությունների տեսանկյունից, առավել եւս ինձ մեղադրում է ստախոսության, զրպարտության մեջ, ես ձեր դատին կներկայացնեմ այդ փաստերը»:
Այնուհետեւ Հոխիկյանը ներկայացնում է նոյեմբերի 11-ին Լապշինի կողմից իրեն ուղարկված ձայնային հաղորդագրություններն ու տեքստային խոսակցությունները.
Ձայնագրության մեջ Լապշինն ասում է. «Նաիրի, հիշո՞ւմ ես, 2 տարի ռաջ մենք քեզ հետ Գավառից գալիս էինք Երեւան: Հիշո՞ւմ ես, ես ասացի, որ Նիկոլն ինձ այսպիսի բան ասաց: Ավելի ճիշտ դա Նիկոլը չասաց, ասաց Վլադիմիր Կարապետյանը, որ շատ շուտով լուորջ փոփոխություններ կլինեն, քանի որ Նիկոլը կողմնորոշվում է դեպի Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ մտերմության եւ Ղարաբաղի հարցի լուծման: Դրա համար նա ինձ ասաց՝ դու շետ ես «սիրում» Ադրբեջանը, նրանց մասին վատ ե սգրում, բայց դու պետք է պատրաստ լինես, որ շուտով իրավիճակը փոխվելու է: Հիշո՞ւմ ես, դա քեզ պատմել եմ: Ահա, ցավոք իրավիճակը փոխվեց, բայց դրանից ոչ մի ուրախալի բան չկա»:
Հոխիկյանը հարցնում է, թե արդյոք կարող է օգտագործել այդ տեղեկությունը, ինչին Լապշինը բացասական պատասխան է տալիս՝ նշելով, որ իրեն դա չեն ների:
Լապշինը նաեւ հաղորդագրությամբ նշել է. «Ոչ ոք չի կարող ինձ մեղադրել, որ ես ոչինչ չեմ արել Հայաստանի ու հայ ժողովրդի համար: Իսկ հիմա ստացվում է, որ եթե ես անեմ այդ հայտարարությունը, 90 տոկոսով նրանք ինձ կսպանեն եւ դրանում կմեղադրեն Ռոբերտին: Կրկին ստացվում է, որ ես նորից այս իրավիճակում եմ հայտնվում: Ինձ ոչնչով չօգնեց ոչ հին իշխանությունը, ոչ նորը: Հասկացիր ինձ, ես կին ու փոքր երեխա ունեմ: Ես չեմ կարող մահանալ այդ հակամարտության պատճառով»:

Today I will share the series of unpleasant rumors that followed the news about my conversations with Russian-Jewish blogger and traveler Alexander Lapshin, a part of which was disclosed through a media outlet after a discussion that was beyond my will. This is what journalist Nairi Hokhikyan said in a video message today.
Hokhikyan reminded that during a recent closed discussion, he presented what had happened to him, Alexander Lapshin, Nikol Pashinyan and his former spokesperson Vladimir Karapetyan on May 11, 2019 and what Karapetyan had told Lapshin.
“On May 11, 2019, I was invited to the “My Step for Gegharkunik Province” economic forum, which was also attended by Alexander Lapshin. During the break, Lapshin and I were invited to a round table with the Prime Minister, and this is where there was a short talk about Artsakh (Nagorno-Karabakh). At that moment, Lapshin and Karapetyan separated from us. At a distance of nearly 2 meters, they had a personal talk and I only heard a small conversation. On the way back to Yerevan in my car, Lapshin told me Armenia was preparing to transfer Artsakh to Azerbaijan through a war and that Karapetyan had told him that. Lapshin also said Armenia will soon change its orientation towards Azerbaijan and Turkey. When Lapshin asked how Armenia would lead a pro-Azerbaijani and pro-Turkish policy without transferring Artsakh, Karapetyan, according to Lapshin, said yes, Armenia will give Nagorno-Karabakh. When Lapshin said the people and the army won’t give Nagorno-Karabakh, Karapetyan said there will be a few thousand victims, and then it will be transferred. According to Lapshinn, Karapetyan had warned him that he was standing in Armenia’s way.
During our fourth conversation, Pashinyan blamed Lapshin for taking uninformed steps and going to Artsakh.
According to Hokhikyan, over the past few days, Lapshin has been consistently renouncing and refuting this. “I didn’t want to proceed with these rumors, especially personal talks, but show facts. However, since Lapshin has passed the stage that is inadmissible from the perspective of human relations and is blaming me for lying and defaming. I will present the facts,” he said.
Hokhikyan went on to present the voice messages and SMSs that Lapshin sent him on November 11, 2020.
In the audio recording, Lapshin says: “Nairi, do you remember when we were coming from Gavar to Yerevan two years ago? Do you remember when I said Nikol had told me such a thing, better yet, Nikol didn’t say it, Vladimir Karapetyan said there will be serious changes very soon since Nikol is orienting towards close ties with Azerbaijan and Turkey and a solution to the Karabakh issue. For this, Karapetyan told me I really “love” Azerbaijan and write bad things about the Azerbaijanis, but I should be ready since the situation will change soon. Do you remember I told you about this? And so, unfortunately, the situation changed, but nothing good happened.”
Hokhikyan asked if he could use this information, to which Lapshin gave a negative response and mentioned that he wouldn’t be forgiven for that.
Lapshin also sent a text message stating the following: “Nobody can blame me for not having done anything for Armenia and the Armenian people. Now it turns out that if I make this statement, 90% they will kill me and blame Robert for that. Again, it turns out that I am in this situation again. Neither the old nor new authorities didn’t help me with anything. Understand, I have a wife and small child. I can’t die because of that conflict.”