Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, այսօր՝ հուլիսի 21-ին, «Հայաստան» դաշինքի անդամ, «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի ղեկավար, բժիշկ Արմեն Չարչյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը բավարարելու որոշում կայացրեց։
Հիշեցնենք, որ պաշտպանները դատարանին միջնորդել են Չարչյանին 10 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակել։ Պաշտպանները պնդում են, որ Չարչյանի՝ կալանքի տակ մնալու հիմքերը բացակայում են։
Հիշեցնենք, որ Չարչյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 154.2-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ ընտրողներին կաշառք տալը, ստանալը, ընտրությունների ժամանակ բարեգործության արգելքի խախտումը կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելը։
Հիշեցնենք, որ համացանցում տարածվել էր մի ձայնագրություն, ըստ որի Չարչյանը բժշկական կենտրոնի իր աշխատակիցներին հորդորում էր՝ մասնակցել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին։ Ըստ պաշտպանական թիմի ՝դատարան է ներկայացվել այդ ձայնագրության մոնտաժված տարբերակը, ամբողջական տարբերակում, ըստ պաշտպանների, սպառնալիք կամ ճնշում չի գործադրվել իր աշխատակիցների նկատմամբ։

The Yerevan court of general jurisdiction on Wednesday granted the defense’s motion to release Dr. Armen Charchyan—Izmirlian Medical Center director, and a member of the opposition "Armenia" bloc, led by second President Robert Kocharyan—on bail.
The defense had motioned the court to have Charchyan released on bail of 10 million drams (approx US$20,262). It argued that there are no grounds for him to remain in custody.
Armen Charchyan has been charged under Article 154.2 of the Criminal Code—that is, giving bribes to voters, taking bribes, violating the ban on charity during elections, or obstructing the exercise of a voter's free will.
A recording was disseminated on the Internet, according to which Armen Charchyan was urging his employees at Izmirlian Medical Center to go and vote in the snap parliamentary elections on June 20. But according to his legal defense team, the edited version of that recording was submitted to the court, whereas in the full version, Charchyan had not threatened or put pressure on his employees.