Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, այսօր՝ հուլիսի 21-ին, «Հայաստան» դաշինքի անդամ, «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի ղեկավար, բժիշկ Արմեն Չարչյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը բավարարելու որոշում կայացրեց։
Հիշեցնենք, որ պաշտպանները դատարանին միջնորդել են Չարչյանին 10 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակել։ Պաշտպանները պնդում են, որ Չարչյանի՝ կալանքի տակ մնալու հիմքերը բացակայում են։
Հիշեցնենք, որ Չարչյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 154.2-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ ընտրողներին կաշառք տալը, ստանալը, ընտրությունների ժամանակ բարեգործության արգելքի խախտումը կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելը։
Հիշեցնենք, որ համացանցում տարածվել էր մի ձայնագրություն, ըստ որի Չարչյանը բժշկական կենտրոնի իր աշխատակիցներին հորդորում էր՝ մասնակցել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին։ Ըստ պաշտպանական թիմի ՝դատարան է ներկայացվել այդ ձայնագրության մոնտաժված տարբերակը, ամբողջական տարբերակում, ըստ պաշտպանների, սպառնալիք կամ ճնշում չի գործադրվել իր աշխատակիցների նկատմամբ։

Суд удовлетворил ходатайство адвокатов об освобождении руководителя медицинского центра «Измирлян» Армена Чарчяна под залог.
Отметим, что адвокаты представил ходатайство об освобождении Чарчяна под залог в размере 10 млн. драмов (примерно 20 тыс. долларов).
Напомним, что Чарчяну предъявлено обвинение по статье 154.2 УК Армении (дача взятки избирателям или получение взятки, нарушение запрета на благотворительность во время выборов или воспрепятствование осуществлению свободной воли избирателя). Армен Чарчян не признает предъявленное ему обвинение.
Ранее, в интернете распространилась запись, в которой слышно, как Чарчян призывает сотрудников МЦ «Измирлян» принять участие в парламентских выборах. Согласно адвокатам, в суд представлен смонтированный вариант данной записи. В полной версии, по их словам, угроз или признаков давления нет.