Բանակի ներսում էական ոչինչ չի կատարվում: Այս մասին «5-րդ ալիք», «Երկիր», Հայկական 2-րդ հեռուստաալիք հեռուստաընկերությունների հետ հարցազրույցում հայտարարել է հայկական երկու հանրապետությունների նախկին նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Ավելի շատ խոսակցություններ է գնում ինչ-որ ռեֆորմների մասին, հնարավոր քայլերի մասին, բայց մինչ այսօր մենք չգիտենք մեր կորուստների մասին, եւ մարդկային հստակ թիվը չի հրապարակվել եւ նյութական կորուստների մասին: Մենք չգիտենք` ինչ ծրագրեր են իրականացվում բանակը վերականգնելու համար, բանակի մարտունակությունը եւ չեմ կարծում, որ սա իշխանության համար համար 1 խնդիր է, չի երեւում ոչ մի քայլերից, սկսած կադրային քայլերից ի դեպ, որ սա իշխանության համար համար 1 խնդիր է»,-ասաց նա` հավելելով, որ այս վիճակը շարունակվում է նույնիսկ հետընտրական շրջանում:
Լրագրողների հարցին, թե ինչ կարծիք ունի վերջին պաշտոնանկությունների եւ նշանակումների հետ կապված, երկրորդ նախագահը հարցրեց, թե ում անունն է շրջանառվում Պաշտպանության նախարարի պաշտոնում եւ լսելով Արշակ Կարապետյանի անունը, այսպես արձագանքեց. «Բրավո, շնորհավորում եմ, մենք շատ արագ ունենալու ենք մարտունակ բանակ: Այսպես ասենք նույն կարտերի կալոդը այսպես խառնում են եւ այդ կալոդից ինչ-որ դեմքեր են քաշում»:
Քոչարյանը ասաց, որ ինքը չի կարծում, որ պետք է լուրջ վերաբերվել նման կարգի փոփոխություններին, եւ սա ընդամենը փոփոխություն է փոփոխության համար:
Հարցին, թե ինչու մեր իշխանությունները չեն խոսում Արցախի ճակաատագրի մասին, այնինչ Ադրբեջանի իշխանությունը հարցը համարվում է փակված, Քոչարյանը պատասխանեց. «Ադրբեջանի նախագահն ու պաշտոնյաները հստակ ասում են, որ իրենք Արցախի հարցը լուծել են եւ այլեւս նման խնդիր իրենք չունեն։ Դուք որեւէ ողջամիտ, հասկանալի հայտարարություն կամ մոտեցում լսե՞լ եք, ես չեմ լսել, միգուցե ես եմ բաց թողել։ Չկա հայեցակարգ, չկա մոտեցում, ուղղակի հոսանքի մեջ ընկած գնում ենք, ինչ կլինի վերջում՝ Աստված գիտի․ մոտավորապես այս բանաձեւն է աշխատում»։

Nothing significant is happening in the army. This is what former president of the two Armenian republics (Armenia and Artsakh), leader of the opposition ‘Armenia’ bloc Robert Kocharyan said in an interview with Channel 5, Yerkir TV and Second Armenian Television TV channels.
“There are more talks about certain reforms and possible actions, but to this day, we don’t know about the casualties [of the war], the specific number of deaths and the material losses. We don’t know what programs are being carried out to restore the army and the army’s combat readiness, and I don’t think this is the number one issue for the authorities,” he said, adding that the situation remains the same even in the post-election period.
Asked for his opinion on the recent dismissals and appointments of officials, the second Armenian president asked for the name of the potential defense minister, and when he heard the name Arshak Karapetyan, he said the following: “Bravo, I congratulate us, we’re going to have a combat-ready army very soon. It’s as if the authorities are mixing the deck of cards and pulling some cards [figures] from the deck.”
Kocharyan said that, in his opinion, there is no need to treat such changes seriously and that this change is simply for the sake of change.
Asked why the incumbent authorities aren’t talking about the fate of Artsakh when the Azerbaijani government considers the issue of Artsakh resolved, Kocharyan said the following: “The President and government officials of Azerbaijan clearly state that they have solved the Artsakh issue. Have you heard any reasonable statement from the authorities? There is no concept paper, no approach. Armenia is simply going with the flow, and only God knows what will happen in the end.”