Լարվածությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին շարունակվում է, նախօրեին ես հրապարակային դիմել էի դեռեւս գործող ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին՝ առաջարկելով հրավիրել արտակարգ նիստ եւ քննարկել այն իրավիճակը, որ տեսնում ենք սահմանին: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 30-ին, ԱԺ արտահերթ նիտում հայտարարեց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Երեկ Վարդենիսում անօդաչուներ էին թռչում, մենք ունենք երեք զոհ: Ասել, որ Ադրբեջանը պահելու է պայմանավորվածությունները գրավոր եւ բանավոր, բոլորս էլ հասկանում ենք, որ դա մեծ բլեֆ է: Առաջիկայում Մոսկվայում սպասում են բավականաչափ ծանր բանակցություններ:
Երբ ծանոթացա արտահերթի օրակարգին, ես հասկացա, որ էքշընը, իզյումինկան քրեական օրենսգրքում փոփոխությունն է, որը ենթադրում է հայհոյանքի քրեականացվում: Ես հասկանում եմ՝ ինչի համար է արվում, որովհետեւ նոր խորհրդարանում էքշընի եւ հայհոյանքի պակաս չի լինելու: Ես կարծում եմ եւ պնդում եմ, որ պետք է անպայմանորեն այս արտհերթից հետո հրավիրել նիստ, հրավիրել վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին, ԶՈւ-ի, ՊՆ-ի ղեկավար մարմիններին, եթե անհրաժեշտություն կա փակ ֆորմատով քննարկել ստեղծված իրավիճակը: Ես չեմ ուզում, որ կրկնվի 44-օրյա պատերազմից առաջ եւ հետո իրավիճակը, երբ որեւէ մեկը ոչինչ չգիտեր: Հիմա իսկապես կոնսոլիդացվելու, իսկապես միասնական լուծումներ եւ թուրք-ադրբեջանական տանդեմին ճիշտ քայլերով, գրագետ հակադարձելու ժամանակն է: Իսկ հայհոյանքը քրեականացնելու համար կարծում եմ՝ ժամանակ կգտնեք»,-ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:

There is still tension on the Armenian-Azerbaijani border. Yesterday I publicly addressed acting Speaker of the National Assembly Ararat Mirzoyan with a proposal to convene a special session and discuss the situation on the border. This is what deputy of the Prosperous Armenia faction of the National Assembly of Armenia Naira Zohrabyan said during today’s special parliamentary session.
“Yesterday unmanned aerial vehicles were flying in Vardenis, and Armenia has three victims. We all understand that Azerbaijan won’t observe the written and verbal agreements. It will be rather difficult to lead the upcoming negotiations in Moscow.
When I read the agenda for the special session, I understood that the action was going to be the discussion on the amendment to the Criminal Code, which implies criminalization of swear words. I understand that this is being done since there will be a lot of action and swear words in the new parliament. I think and insist that the parliament must convene a session after this special session and call acting Prime Minister Nikol Pashinyan, the administrative bodies of the Armed Forces and the Ministry of Defense and hold, if necessary, a closed discussion on the situation. Now is really the time to unite and counter the Turkish-Azerbaijani tandem with the right steps and literate actions,” she said.