Ռուսաստանը միշտ հատուկ ուշադրություն է դարձրել Լեռնային Ղարաբաղի եւ հարակից շրջանների մշակութային եւ պատմական ժառանգության խնդիրներին: Բոլորը դա գիտեն: Այս մասին ասաց ԱԳՆ տեղեկատվության եւ մամուլի վարչության փոխտնօրեն Ալեքսանդր Բիկանտովը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է Ռուսաստանի Դաշնությունը գնահատում ադրբեջանական կողմի գործողությունները, որոնք մի քանի ամիս է, ինչ խանգարում են հայ հոգեւորականներին մուտք գործել Դադիվանքի վանք:
«Համոզված ենք, որ սա հումանիտար կարեւոր թեմա է, որը մենք պարբերաբար բարձրացնում ենք ինչպես Բաքվի, այնպես էլ Երեւանի պաշտոնյաների հետ շփումների ժամանակ: Ռուս խաղաղապահներն ուղեկցում են ուխտավորների խմբերին, ովքեր այցելում են Դադիվանք, Ամարաս եւ Գանձասար վանքեր: Մենք վճռականորեն աջակցում ենք տարածաշրջանում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության վաղ կազմակերպմանը, որը կարող է տեղում գնահատել գործերի վիճակը: Խնդիրը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տեսադաշտում է»,- ասաց նա:
Ինչպես արդեն հաղորդվել էր, Ադրբեջանն արդեն երեք ամիս է, ինչ արգելում է հայ քահանաներին մուտք գործել Դադիվանք (12-13 -րդ դարերի հայկական վանք, որը ադրբեջանական իշխանությունները քարոզչական նպատակներով առանց որեւէ պատմական հիմնավորման որպես ալբանական տաճար էին ներկայացնում - խմբ.): Նրանց նույնիսկ արգելված է մուտք գործել վանական համալիրի տարածք: Դադիվանքը նաեւ զրկվել է իր ուխտավորներից. Ադրբեջանն այս տարվա մայիսից նրանց արգելել է տաճարի տարածք մտնել եւ կրկին` առանց որեւէ պատճառաբանության:

Russia has always paid special attention to the issues of cultural and historical heritage in Nagorno-Karabakh and the adjacent regions, and everyone knows that. This is what Deputy Director of the Department of Press and Information at the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation Alexander Bikantov said today in response to a question how the Russian Federation would assess the actions of the Azerbaijani side which has been prohibiting Armenian clergymen from entering Dadivank Monastery for the past few months now.
“Russia is certain that this is a major humanitarian issue, and it regularly raises the issue during contacts with the officials of both Baku and Yerevan. Russian peacekeepers escort groups of pilgrims who visit Dadivank Monastery, Amaras Monastery and Gandzasar Monastery. We resolutely support the organizing of the mission of UNESCO to the region soon since it can help assess the state of affairs on the spot. The issue is in the viewing field of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group,” he said.
As already reported, Azerbaijan has been prohibiting Armenian clergymen from entering Dadivank Monastery (12th-13th century Armenian monastery that the Azerbaijani authorities would present as an Albanian cathedral for purposes of propaganda and without any historical justification-ed.) for the past three months. The Armenian clergymen are even prohibited from entering the premises of the monastic complex. Pilgrims also can’t enter the premises. Since May, Azerbaijan has been prohibiting pilgrims from entering the premises of the monastery, and again, without any reasoning.