Ռուսաստանը միշտ հատուկ ուշադրություն է դարձրել Լեռնային Ղարաբաղի եւ հարակից շրջանների մշակութային եւ պատմական ժառանգության խնդիրներին: Բոլորը դա գիտեն: Այս մասին ասաց ԱԳՆ տեղեկատվության եւ մամուլի վարչության փոխտնօրեն Ալեքսանդր Բիկանտովը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է Ռուսաստանի Դաշնությունը գնահատում ադրբեջանական կողմի գործողությունները, որոնք մի քանի ամիս է, ինչ խանգարում են հայ հոգեւորականներին մուտք գործել Դադիվանքի վանք:
«Համոզված ենք, որ սա հումանիտար կարեւոր թեմա է, որը մենք պարբերաբար բարձրացնում ենք ինչպես Բաքվի, այնպես էլ Երեւանի պաշտոնյաների հետ շփումների ժամանակ: Ռուս խաղաղապահներն ուղեկցում են ուխտավորների խմբերին, ովքեր այցելում են Դադիվանք, Ամարաս եւ Գանձասար վանքեր: Մենք վճռականորեն աջակցում ենք տարածաշրջանում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության վաղ կազմակերպմանը, որը կարող է տեղում գնահատել գործերի վիճակը: Խնդիրը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տեսադաշտում է»,- ասաց նա:
Ինչպես արդեն հաղորդվել էր, Ադրբեջանն արդեն երեք ամիս է, ինչ արգելում է հայ քահանաներին մուտք գործել Դադիվանք (12-13 -րդ դարերի հայկական վանք, որը ադրբեջանական իշխանությունները քարոզչական նպատակներով առանց որեւէ պատմական հիմնավորման որպես ալբանական տաճար էին ներկայացնում - խմբ.): Նրանց նույնիսկ արգելված է մուտք գործել վանական համալիրի տարածք: Դադիվանքը նաեւ զրկվել է իր ուխտավորներից. Ադրբեջանն այս տարվա մայիսից նրանց արգելել է տաճարի տարածք մտնել եւ կրկին` առանց որեւէ պատճառաբանության:

Россия всегда уделяла особое внимание вопросам культурно-исторического наследия в Нагорном Карабахе и прилегающих районах. Это все знают. Об этом заместитель директора Департамента информации и печати МИД заявил Александр Бикантов, отвечая на вопрос о том как РФ оценивает действия азербайджанской стороны, которая уже несколько месяцев не позволяет армянским священнослужителям входить в монастырь Дадиванк.
«Мы убеждены, что это важная гуманитарная тема, которую мы также регулярно поднимаем в контактах с официальными представителями и Баку, и Еревана. Российские миротворцы сопровождают группы паломников, которые посещают монастыри Дадиванк, Амарас и Гандзасар. Всячески поддерживаем скорейшую организацию миссии ЮНЕСКО в регион, которая могла бы на месте дать квалифицированную оценку состоянию дел. Проблема находится в поле зрения сопредседателей МГ ОБСЕ», - отметил он.
Как сообщалось ранее, Азербайджан уже три месяца как запрещает армянским священнослужителям вход в Дадиванк (армянский монастырь XII-XIII вв., который азербайджанские власти в пропагандистских целях без каких-либо на то исторических обоснований обозначили как албанский храм – ред.). Им даже запрещен вход на территорию монастырского комплекса.
Дадиванк также лишился своих паломников. Азербайджан запретил им въезд на территорию храма начиная с мая этого года, и вновь без каких-либо на то оснований.