Օգոստոսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ պաշտպանության նախարարը, մասնավորապես, նշել է. «Մենք Ձեր այցին սպասում էինք դեռ մայիս ամսին: Հայաստանի համար այդ պահին բավական լարված ժամանակահատված էր, բայց, ցավոք սրտի, Ձեր այցը տեղի չունեցավ: Այսօր մեր սահմաններին ձևավորվել է կայուն ծանր իրավիճակ: Մայիս ամսին ադրբեջանական զինված ուժերը, երկու ուղղությամբ, ներխուժեցին հայկական տարածք: Դա մեզ անչափ անհանգստացնում է: Մենք խաղաղության կողմնակից ենք: Մենք, որևէ պարագայում, չենք ուզում իրադրության լարում մեր սահմաններին: Միևնույն ժամանակ, մենք պատրաստ չենք համակերպվել գործողությունների հետ, որոնք կարող են հանգեցնել Հայաստանի պետական սահմանի խախտմանը: Մենք վճռականորեն պաշտպանելու ենք մեր տարածքները: Մենք, իհարկե, ձգտում ենք խաղաղ ճանապարհով լուծել այս խնդիրը՝ ի ցույց դնելով մեր խաղաղասիրությունը: Միևնույն ժանանակ, մեր համբերությունը նույնպես անսպառ չէ, և մեր սահմաններին ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման բացակայության պարագայում մենք իրավունք ենք վերապահում խնդիրը լուծել ուժի կիրառմամբ»:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ափսոսանք է հայտնել, որ ՀԱՊԿ-ում առկա որոշումների կայացման և ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման մեխանիզմները չեն համապատասխանում օպերատիվ իրադրության զարգացման ներկայիս պահանջներին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը Գլխավոր քարտուղարին տեղեկացրել է նաև ՀԱՊԿ-ում ՀՀ նախագահության հայեցակարգային մոտեցումների մասին՝ շեշտելով, որ հայկական կողմի առաջնահերթություններից են լինելու կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացումն ու կատարելագործումը, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացման խնդիրները:
Ստանիսլավ Զասը շնորհավորել է ՀՀ պաշտպանության նախարարին՝ պետական բարձր պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ:
Այնուհետև, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ՀՀ պաշտպանության նախարարին տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 15-ին Դուշանբեում ծրագրվում են ՀԱՊԿ արտաքին գործերի, պաշտպանության նախարարների և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստերը, իսկ սեպտեմբերի 16-ին՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի վեհաժողովի անցկացումը, որի ընթացքում ՀԱՊԿ նախագահությունը կփոխանցվի Հայաստանի Հանրապետությանը:

Armenia’s Minister of Defense Arshak Karapetyan today received Secretary-General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Stanislav Zas, who is on a working visit to Armenia, as reported the Armenian Ministry of Defense.
Greeting the guest, the defense minister particularly stated the following: “Armenia was expecting you to visit back in May. It was a rather tense period for Armenia, but unfortunately, you didn’t visit. Today the situation on our borders is stable, but difficult. In May, the Azerbaijani Armed Forces invaded Armenian territory in two directions. This extremely concerns us. We support peace. We don’t want escalation on our borders. At the same time, Armenia isn’t ready to put up with the actions that may lead to violation of the state border of Armenia. We will resolutely defend our territories. Of course, we seek to solve the issue peacefully, but at the same time, we can’t be patient forever, and if the situation on our borders isn’t solved peacefully, we will reserve ourselves the right to solve the issue by force.”
The defense minister also informed the CSTO Secretary-General about the conceptual approaches of the Armenian chairmanship in the CSTO, stressing that increase of effectiveness of the activities of the CSTO and the objectives for further development of the military component of the CSTO will be among the priorities of the Armenian side.
Stanislav Zas congratulated the defense minister of Armenia on assuming the high office. He also informed the defense minister that the joint sessions of the Ministers of Foreign Affairs and Defense and Committee of Secretaries of Security Councils of CSTO member states are scheduled to take place in Dushanbe on September 15, and on September 16, the chairmanship of the CSTO will be transferred to Armenia during the Assembly of the Collective Security Council.