Հարավկովկասյան երկաթուղու հետ պայմանավորվածության կա, որ մինչեւ 2024 թվականը շուրջ 39 մլրդ դրամի ներդրում կլինի այս ոլորտում։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 18–ին, կառավարության ծրագիրը ներկայացնելիս ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ձեռք է բերվել համաձայնություն, որ մինչեւ 2024 թվականը կունենանք այլ որակի երկաթուղի։ Շատ կարեւոր է ընդգծել, որ օդային տրանսպորտի ոլորտում նույնպես էական փոփոխություններ են տեղի ունենում։ Այս նոր ժամանակաշրջանում Հայաստանում հիմնադրվում է 2 տեղական ավիաընկերություն, իհարկե նաեւ օտարերկրյա ներդրմամբ, ինչը ոչ թե վատացնում է գնահատականը, այլ լավացնում։ Օդային փոխադրումների ոլորտը օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու լավ դինամիկա է ցուցաբերում։ Մեր հիմնական խնդիրն այն պետք է լինի, որ ներդրումային հետաքրքրությունն ավելացնել, կարողանանք աջակցել ներդրումները լինեն արդյունավետ»,–նշեց Փաշինյանը։
Տեղական ավիաընկերության մասին շեշտելով, Փաշինյանը հավանաբար նկատի ունի իր թիմակից Խաչատուր Սուքիասյանի նոր բիզնեսը։
Հիշեցնենք, որ մամուլը տեւական ժամանակ գրում է, որ «Սիլ Գրուպը» մոլդովական FlyOne ընկերության հետ համատեղ հայկական շուկայում ներկայացնելու է FlyOne ARMENIA հայկական ավիաընկերությունը, որը գործելու է՝ որպես հայկական ազգային ավիափոխադրող:

С Южно-Кавказской железной дорогой есть договоренность, что до 2024 года инвестиции в эту сферу составят около 39 млрд драмов. Об этом заявил премьер–министр Армении Никол Пашинян, представляя программу правительства.
«Достигнута договоренность о том, что до 2024 года у нас будет железная дорога другого качества. Очень важно подчеркнуть, что в сфере воздушного транспорта также происходят существенные изменения.
В этот новый период в Армении основываются две местные авиакомпании, конечно, и с иностранным инвестициями, что не ухудшает оценку, а улучшает ее. Сфера воздушных перевозок демонстрирует хорошую динамику привлечения иностранных инвестиций. Нашей основной задачей должно быть увеличение инвестиционного интереса, содействие инвестициям должно быть эффективным», - отметил Пашинян.
Подчеркивая довод о местной авиакомпании, Пашинян, вероятно, имеет в виду новый бизнес своего товарища по команде Хачатура Сукиасяна. Напомним, что пресса долгое время пишет, что «Сил Групп» совместно с молдавской компанией FlyOne будет представлять на армянском рынке армянскую авиакомпанию FlyOne ARMENIA, которая будет действовать в качестве Армянского национального авиаперевозчика.