Ադրբեջանը դեռ չի ստորագրել խաղաղապահների մանդատը, եւ ակնհայտ է դառնում, որ Բաքվի մի շարք գործողություններ ուղղված են ռուս խաղաղապահների, Լեռնային Ղարաբաղի, Լեռնային Ղարաբաղում կայունության եւխաղաղության դեմ: Այս մասին օգոստոսի 24-ին Ազգային ժողովում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ լուրջ մտահոգություն է առաջացնում այն, որ Ադրբեջանում հզոր հակաքարոզչություն է գեներացվում Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների դեմ, իրականացվում են գործողություններ: «Կարծում եմ, որ ադրբեջանական դատարաններում մեր գերեվարված քաղաքացիների նկատմամբ երկարաժամկետ պատժամիջոցների կիրառումը նպատակ ունի նաեւ վարկաբեկել ռուս խաղաղապահների առաքելությունը Ղարաբաղում: Խնդիրն այն է, որ երկարաժամկետ ազատազրկման դատապարտված մեր քաղաքացիների բացարձակ մեծամասնությունը գերի է ընկել նոյեմբերի 9-ից՝ ռուս խաղաղապահների տեղակայումից հետո եւ նրանց պատասխանատվության գոտիներում»,- ասաց Փաշինյանը:

Азербайджан до сих пор не подписал мандат миротворцев, и становится очевидным, что ряд действий Баку нацелен против российских миротворцев, против Нагорного Карабаха, стабильности и мира в Нагорном Карабахе. Об этом в Национальном Собрании 24 августа заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, серьезную обеспокоенность вызывает то, что в Азербайджане против российских миротворцев в Карабахе генерируется мощная контрпропаганда, осуществляются действия. «Считаю, что вынесение приговоров на длительные сроки в отношении наших пленных граждан в азербайджанских судах нацелено также на дискредитацию миссии российских миротворцев в Карабахе. Проблема в том, что абсолютное большинство наших граждан, которых приговорили на длительные сроки, были взяты в плен после 9 ноября, после размещения российских миротворцев и в зонах их ответственности», - отметил Пашинян.