Ինչո՞ւ է ընդունվել է օրենք, որի համաձայն Շուռնուխ գյուղի հարեւանությամբ գտնվում է Արդբեջանի Հանրապետությունը։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 24-ին, Ազգային ժողովում կառավարության ծրագիրը ներկայացնելիս ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանի այն հարցին, թե պատերազմի արդյունքում քանի՞ մանկապարտեզ, դպրոց, հիվանդանոց, գյուղեր քաղաքներ, ներհամայնքապյին եւ միջպետական ճանապարհներ են անցել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
«Ես չեմ ասում դա ցավ պատճառելու համար, այլ փաստերին առնչվելու։ Ի վերջո, այն տարածքները, որոնց մասին դուք խոսում եք, մեր պետական տրամաբանությամբ ո՞ւմ են պատկանել։ Ինչո՞ւ մեկը բացարտրություն չունի։ Դահլիճում գտնվող շատ մարդիկ կողմ են քվերակել այդ օրենքին։ Մենք համակարգային խնդիր ունենք, որովհետեւ չենք կողմնորոշում, թե ինչ վերաբերմունք ունենք այդ ամենի նկատմամբ։ Հանկարծ չմտածենք, թե ես որեւէ առերեսումից, քաղաքական մարտահրավերից, որեւէ մեղադրանքից խուսափելու նպատակադրում ունեմ։Եթե Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, այդ թվում՝ ձեր ասածի համար որոշեն, որ ինձ պետք է գնդակահարել, ես հլու կգնամ գնդակահարության պատի տակ։ Մենք մեր առաջադրած օրակարգերը, դուք ձեր օրակարգերը, մենք մեր առաջադրած ձեւակերպումները, դուք ձեր եեւակերպումներ, մեր առաջադրած վարկածները, դուք ձեր վարկածները, տարել ենք ընտրությունների տարել ենք ընտրությունների եւ Հայաստանի քաղաքացին կայացրել է իր որոշումը։ Կարող եք հաշվի չնստել այդ որոշման հետ, բայց դրանից որեւէ օգուտ չեք ստանա։ Իսկ հարցի վերաբերյալ կարող եմ ասել՝ այո, շատ ենք կորցրել»,- հայտարարեց Փաշինյանը։
Ի պատասխան՝ Ավետիսյանն ասաց, որ շատ ավելի ճիշտ կլիներ թվեր ներկայացնել, իսկ թվերով, ըստ պատգամավորի, կորցրել ենք 107 դպրոց, 23 մանկապարտեզ, 187 գյուղ, տասնյակ քաղաքներ։
«Եկեք նույն տրամաբանությամբ օրենք ընդունենք, որ Շուշին, Հադրութը, այլ բաղձալի քաղաքներ հայկական են։ Քվորում կա, կառավարությունն էլ այստեղ է, ինչի՞ ենք սպասում»,- նշեց Թադեւոս Ավետիսյանը։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ արձագանքեց, որ խոսքը ոչ թե բավարար քվորման, այլ քաղաքական դիրքորոշման մասին է։
«Ձեր թվարկած կորցրած տարածքներում ե՞րբ եք վերջին անգամ եղել, քանի՞ միլիոն կամ միլիարդի ներդրում է արվել այդ տարածքներում։ Հայաստանը բանակցային պատմության ողջ ընթացքում երբեք չի վիճարկել, որ դրանք հայկական տարածքներ չեն։ Այսինքն՝ այդ տարածքների՝ Ադրբեջանին վերադարձնելու անհրաժեշտությունը եւ անխուսափելիությունը երբեւէ չի վիճարկվել»,- հավելեց նա։

Почему был принят закон, согласно которому по соседству с селом Шурнух указана Азербайджанская Республика? Об этом заявил в парламенте Армении 24 августа Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата от фракции «Армения» Тадевоса Аветисяна о том, сколько детских садов, школ, больниц, сел в результате войны перешли под контроль Азербайджана.
«Я говорю об этом не для того, чтобы причинить боль, касаться других фактов. В конце концов, кому принадлежали те территории, о которых вы говорите, по нашей государственной логике? Почему ни у кого нет объяснения. Многие из находящихся в зале голосовали за этот закон. У нас есть системная проблема, потому что мы не определяем, как мы относимся ко всему этому. Не подумайте, что у меня  цель избежать какой-либо очной ставки, политических вызовов, каких-либо обвинений. Если граждане Республики Армения, в том числе и за сказанное вами, решат, что меня нужно расстрелять, я покорно стану к стенке. Мы выдвинули свои повестки дня, вы свои, мы выдвинули свои формулировки, вы ваши формулировки, выдвинутые нами гипотезы, ваши версии, все это вынесли на выборы, и гражданин Армении принял свое решение. Вы можете не считаться с этим решением, но от этого не получите никакой пользы. А по вопросу могу сказать, что мы потеряли много», - заявил Пашинян.
В ответ Аветисян сказал, что было бы правильнее представить цифры, а в цифрах, по словам депутата, мы потеряли 107 школ, 23 детских сада, 187 сел, десятки городов.
«Давайте по той же логике примем закон, что Шуши, Гадрут, другие вожделенные города-армянские. Есть кворум, правительство здесь, чего мы ждем», - отметил Тадевос Аветисян.
Пашинян ответствовал, что речь не о голосовании, а о политической позиции. «Когда вы были в последний раз на перечисленных вами утраченных территориях, сколько миллионов или миллиардов инвестиций было сделано на этих территориях? Армения на протяжении всей истории переговоров никогда не оспаривала, что это не армянские территории. То есть, необходимость и неизбежность возвращения этих территорий Азербайджану никогда не оспаривались», - заявил Пашинян.