Ի սկզբանե նաեւ դահլիճում ներկա որոշ ուժերի միջոցով փորձ էր արվում տպավորություն ստեղծել, թե դեմարկացիան ու դելիմիտացիան Հայաստանին պարտադրվող օրակարգ է. մենք հետեւողական, հստակ ասացինք, որ մենք գնում ենք այդ օրակարգին եւ մենք ենք շահագրգռված այդ օրակարգով։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 26-ին, ԱԺ-ում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Չե՞ք նկատել, որ այլեւս Բաքվից չեն հնչում հայտարարություններ դեմարկիացիայի եւ դելիմիտացիայի մասին։ Ընդհակառակը փորձ է արվում այդ օրակարգից դուրս բերել այդ հարցը։ Մեր վրա դրված է պատմական պատասխանատվություն։ Մեր երկրի առաջ կանգնած մարտահրավերներն այսօր ավելին են, քան կարելի է այս ամբիոնից ասել։ Ասում են՝ բանակցային գործընթացը ձախողել եք, ես չեմ հոգնելու, Սերժ Սարգսյանը 2018 թվականի ապրիլի 17-ին այս ամբիոնից ասել է՝ բանակցային գործընթացը լավատեսություն չի ներշնչում, ավելի հստակ կարելի է ասել, որ այդ բանակցային գործընթացը ուղղակի կանգնած է, կանգնած է, որովհետեւ բանակցությունների արդյունքից Ադրբեջանի ղեկավարության ակնկալիքները անիրատեսական ու անընդունելի են մեզ համար։ Էս մարդիկ մեզ ասում են՝ դուք բանակցային գործընթաց եք ձախողել։ Դե եկեք, պատասխան տվեք, թե ոնց եք բանակցային գործընթացը տարել, որ հնարավորություն եք տվել Ադրբեջանին՝ գալ, սեղանի շուրջ նստել, ձեռքը խփել սեղանին եւ անընդունելի, անիրատեսական պահանջ ձեւակերպել»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Не заметили, что из Баку больше не слышно заявлений о демаркации и делимитации? Об этом в Национальном Собрании Армении 26 августа заявил премьер-министр республики Никол Пашинян.
По его словам, предпринимаются попытки создать впечатление, что демаркация и делимитация - это повестка, навязанная Армении.
«Мы четко заявили, что идем к этой повестке, и мы заинтересованы в этой повестке. Напротив, делается попытка вывести этот вопрос с повестки. На нас лежит историческая ответственность. Вызовов, стоящих сегодня перед нашей страной, больше, чем можно сказать с этой трибуны. Говорят: вы провалили переговорный процесс. Серж Саргсян 17 апреля 2018 года с этой трибуны заявил, что переговорный процесс не внушает оптимизма, переговорный процесс просто остановился, потому что ожидания руководства Азербайджана от исхода переговоров для нас нереалистичные и неприемлемы. Эти люди говорят нам, что мы провалили переговорный процесс. Тогда ответьте на вопрос: как вы вели переговорный процесс, что предоставили Азербайджану возможность сформулировать неприемлемое, нереалистичное требование? », - отметил он.