Հայաստանին, որպես ինքնիշխան պետություն, ցանկանում են չեզոքացնել: Դա չպետք է թույլ տալ: Այս մասին սեպտեմբերի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանի Հանրապետական ​​կուսակցության նախկին պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը:
Դրա դեմ, ըստ ՀՀԿ-ականի, պետք է պայքարել: «Հայաստանը պետք է վերականգնի իր նշանակությունն ու դերը ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում»,- ասաց ընդդիմադիրը՝ հիշեցնելով Ադրբեջանի ներկայացուցչի վերջին հայտարարությունը լրացուցիչ իրավական եւ քաղաքական մեխանիզմների քննարկման հետ կապված, որոնքպայմանավորում են ռուս խաղաղապահների ներկայությունը Ղարաբաղի տարածքում:
Այդ քննարկումները, ըստ քաղաքական գործչի, Բաքուն եւ Մոսկվան անցկացնում են առանց հայկական կողմի մասնակցության, ինչպես նաեւ՝ առանց հաշվի առնելու պաշտոնական Երեւանի դիրքորոշումը: Ընդ որում, Հայաստանի իշխանությունները որեւէ այլընտրանք չեն առաջարկում:
«Մենք պետք է նույն գործընթացը վարենք Ռուսաստանի Դաշնության հետ, քանի որ մեզ համար կարեւոր է, որպեսզի Ղարաբաղի տարածքում ռուս խաղաղապահների ներկայությունը չավարտվի տվյալ տարածքում նրանց գտնվելու ժամկետի ավարտով»,- նշեց Արտակ Զաքարյանը:

YEREVAN. – They want to neutralize Armenia as a sovereign state; that should not be allowed. Former ruling Republican Party of Armenia (RPA) MP and ex-deputy minister of defense Artak Zakaryan stated this at a press conference Monday.
According to the RPA member, it is necessary to fight against the aforesaid. "Armenia must restore its significance and role in the Karabakh settlement process," the opposition politician said, recalling the recent statement by an Azerbaijani representative regarding the discussion of additional legal and political mechanisms conditioned by the presence of Russian peacekeepers in Karabakh.
As per Zakaryan, Azerbaijan and Russia are holding these discussions without the participation of the Armenian side, as well as without taking into account Armenia's position. Moreover, according to him, the Armenian authorities do not offer any alternative.
"We [Armenia] must conduct the same process with the Russian Federation, as it is important for us that the presence of Russian peacekeepers in the territory of Karabakh does not end with the end of their stay in the given area," Artak Zakaryan said.