Եթե խաղողը մնաց վազերի վրա, չմթերվեց, կառավարությունը ինձ կփոխհատուցի՞. Ես 7 մլն-ի ներդրում եմ արել, իմ 7 մլն-ը կտա՞: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 23-ին, կառավարության դիմաց դիմելով էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանին, ասացի խաղողագործներից մեկը:
«Իմ պարտադիր դեղերը 30 հազար դրամից անցնցում է, իսկ իմ թոշակը 30 հազար դրամ է: Ես հող եմ մշակում, որ իմ ընտանիքի հարցերը լուծեմ»,-ասաց նա:
Նախարարն արձագանքեց, որ կառավարությունը տարբեր գործիքներ է մշակել, օգնում է տնտեսվարողներին անտոկոս վարկեր վերցնել, վճարել մթերման գումարները։
«Հազար անգամ ներողություն, իմ թոռը ընդունվել է ժող. ինստիտուտ, երեք օր ժամանակ են տրամադրել, որ 600 հազար դրամ վարձը տան, որտեղի՞ց տամ, ասեք»,-նշեց ակցիայի մասնակիցը։
Նա նաեւ հարց բարձրարցեց. «Խաղողի վազը մեկամյա բույս չի, ինչո՞ւ են պայմանագիրը մեկ տարով կապում: Եվրոպական երկրներում պայմանագիրը 20 տարով են կապում: Ինչու այս հարցը չեք քննարկում»:
Նախարարն էլ ասաց. «Մինչեւ հիմա մթերելուց 5 րոպե առաջ են կնքել մթերման պայմանագիրը: Հիմա էս տարի փոխելու ենք մեխանիզմը: Մյուս տարի սուբսիդավորվող վարկերը կկիրառվեն միայն այն պայմանագրերի վրա, որոնք կնքվել են մինչեւ այս տարվա վերջ: Եթե մինչեւ տարեվերջ չեն կնքի պայմանագրերը, մյուս տարվա համար մենք իրենց անտոկոս վարկ չենք տա: մենք ուզում ենք դրդել, որ էս տարի կնքեն պայմանագիր եւ գոյւղացու համար կյանքը հասկանալի լինի, թե ինչ են անելու: Դրանից հետո քո ասածն էլ կանենք»:
Քերոբյանը նշեց, որ եթե տեսնեն այլ լուծում չկա, հնարավոր է, որ կառավարությունն ինքը մթերի խաղողը. «Եթե տեսնենք, ուրիշ տարբերակ չկա, էդպես պիտի անենք: Պետք է խնդրենք գործարաններից մեկին, որ մթերի: Դա կլինի մեր սպիրտը, կորոշենք, հետո ինչ անենք: Դա 1-2 օրվա հարց է»:

Возместит ли мне правительство то, что мой виноград остался на лозах и не был закуплен? Я вложил 7 миллионов, вернут ли мои 7 миллионов? Об этом заявил у здания правительства Армении 23 сентября один из протестующих виноградариев, обращаясь к министру экономики Армении Вагану Керобяну.
«Мои обязательные лекарства обходятся мне свыше 30 000 драмов, в то время когда моя пенсия составляет 30 000 драмов. Сам я обрабатываю землю, чтобы решить проблемы своей семьи», - заявил сельчанин.
В ответ Керобян заметил, что кабмин разрабатывает разные инструменты, помогает представителям хозсубъектов брать беспроцентные кредиты, выплачивать суммы закупки.
«Мой внук поступил в институт, ему предоставили трехдневный срок для выдачи платы за учебу в размере 600 000 драмов, а где мне взять данную сумму? », - заявил еще один протестующий виноградарь.
Продолжая, он заметил, что виноградная лоза - не однолетнее растение, почему заключается годичный договор? «В европейских странах договор заключается на 20 лет. Почему не обсуждается данный вопрос? », - спросил сельчанин.
«В этом году изменим механизм. В следующем году субсидированные кредиты будут применяться только в случае тех договоров, которые были подписаны до конца этого года. Если не подпишут контракты до конца года, мы не дадим им беспроцентный кредит на следующий год. Мы хотим, чтобы жизнь для сельчанина была бы понятной, он знал, что будет? А после этого сделаем и то, о чем ты говоришь», - сказал в ответ Керобян.
По его словам, если не будет никакого решения, то, возможно, виноград закупит кабмин. «Должны попросить одно из предприятий, чтобы оно закупило. Это будет наш спирт, потом решим, что с ним делать. Это вопрос 1-2 дней», - заключил министр.