Սեպտեմբերի 29-ին ոստիկանության Կումայրիի բաժին էին այցելել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին, ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը, ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը, Շիրակի մարզի և Գյումրիի մարզային ու քաղաքային իշխանության ներկայացուցիչներ:
Ոստիկանությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հյուրերը Արա Ֆիդանյանի ուղեկցությամբ շրջեցին բաժնի տարածքում, ծանոթացան 2022 թվականին մարզում ստեղծվելիք պարեկային ծառայության ստորաբաժանման և օպերատիվ կառավարման կենտրոնի տեղակայման վայրին, քննարկեցին աշխատանքային պայմանների բարելավմանն ուղղված հարցեր:
Նույն օրը ոստիկանության Կումայրիի բաժնում տեղի ունեցավ աշխատանքային խորհրդակցություն:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին քննարկեցին Շիրակի մարզում ստեղծվելիք պարեկային ծառայության ստորաբաժանման կայացմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը:
Մհեր Գրիգորյանը բարձր գնահատեց տարվող աշխատանքներն ու կարևորեց ԱՄՆ դեսպանատան հետ սերտ համագործակցությունը:
Ներկաները անդրադարձան արդեն մի քանի ամիս մայրաքաղաքում ծառայություն իրականացնող պարեկային ծառայության ինչպես ձեռքբերումներին, այնպես էլ բացթողումներին:
Խորհրդակցության ավարտին ստեղծվելիք ստորաբաժանման կայացման վերաբերյալ տրվեցին կոնկրետ ցուցումներ ու հանձնարարականներ:

Вице-премьер Армении Мгер Григорян, чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Линн Трейси, министр юстиции РА Карен Андреасян, заместитель начальника полиции республики Ара Фиданян, представители областных и городских властей Ширакской области и Гюмри 29 сентября посетили полицейское отделение Кумайри.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Полиции РА, гости в сопровождении Фиданяна обошли территорию отделения, ознакомились с местонахождением подразделения патрульной службы и центра оперативного управления, которые будут созданы в области в 2022 году, а также обсудили вопросы, связанные с улучшением условий труда.
В тот же день в полицейском отделении Кумайри состоялось рабочее совещание. Мгер Григорян и Линн Трейси обсудили ход работ по созданию подразделения патрульной службы, которое будет внедрено в Ширакской области.
Вице-премьер РА высоко оценил проделанную работу и отметил важность тесного сотрудничества с посольством США.