ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը այն ձևաչափն է, որտեղ կարելի է գտնել կայուն և խաղաղ լուծումը։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 6-ին, Հռոմում Հայաստանի նախագահի հետ համատեղ հայտարարության ժամանակ ասաց Իտալիայի նախագահ Սերջո Մատարելլան։
«Խոսեցինք ԼՂ հակամարտության կայուն և երկարաժամկետ լուծում գտնել մասին։ Բնականաբար, վերահաստեցինք, որ Մինսկի խումբը այն ձևաչափն է, որտեղ կարելի է գտնել կայուն և խաղաղ լուծումը»,-ասա նա՝ հավելելով, որ իր աջակցությունն է հայտնում հակամարտության ողջ ընթացքում եւ վերջին պատերազմում զոհվածների հարազատներին։
«Իտալիան խրախուսում է երկու երկրներին գտնել ճիշտ երկխոսություն, նպաստել տարածաշրջանի զարգացմանը»,-ընդգծեց Մատարելլան:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ պետական այցով գտնվում է Իտալիայում։

Минская группа ОБСЕ - тот формат, в котором можно найти стабильное и мирное решение. Об этом заявил президент Италии Серджо Маттарелла 6 октября в ходе совместного заявления с президентом Армении Арменом Саркисяном в Риме.
«Мы говорили о стабильном и долгосрочном решении карабахского конфликта. Естественно, мы подтвердили, что Минская группа - это тот формат, в котором можно найти стабильное и мирное решение», - сказал он, добавив, что выражает свою поддержку родным погибших в ходе конфликта и в последней войне.
«Италия поощряет обе страны найти правильный диалог, способствовать развитию региона», - подчеркнул Маттарелла.
Напомним, что президент Армении Армен Саркисян с супругой Нуне Саркисян находится в Италии с государственным визитом.