ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը այն ձևաչափն է, որտեղ կարելի է գտնել կայուն և խաղաղ լուծումը։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 6-ին, Հռոմում Հայաստանի նախագահի հետ համատեղ հայտարարության ժամանակ ասաց Իտալիայի նախագահ Սերջո Մատարելլան։
«Խոսեցինք ԼՂ հակամարտության կայուն և երկարաժամկետ լուծում գտնել մասին։ Բնականաբար, վերահաստեցինք, որ Մինսկի խումբը այն ձևաչափն է, որտեղ կարելի է գտնել կայուն և խաղաղ լուծումը»,-ասա նա՝ հավելելով, որ իր աջակցությունն է հայտնում հակամարտության ողջ ընթացքում եւ վերջին պատերազմում զոհվածների հարազատներին։
«Իտալիան խրախուսում է երկու երկրներին գտնել ճիշտ երկխոսություն, նպաստել տարածաշրջանի զարգացմանը»,-ընդգծեց Մատարելլան:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ պետական այցով գտնվում է Իտալիայում։

The OSCE Minsk Group is the format in which it will be possible to find a sustainable and peaceful solution. This is what President of Italy Sergio Mattarella said while making a joint statement with President of Armenia Armen Sarkissian in Rome today.
“We talked about finding a sustainable and long-term solution to the Nagorno-Karabakh conflict. We obviously reaffirmed the fact that the Minsk Group is the format in which it will be possible to find a sustainable and peaceful solution,” he said, adding that he expresses his support to the relatives of those who have died throughout the conflict and those who died during the recent war.
“Italy encourages the two countries to find the right dialogue and contribute to the development of the region,” Mattarella emphasized.
President of Armenia Armen Sarkissian is on a state visit to Italy alogn with his wife, Noune Sarkissian.