Ես ջերմ հարաբերություններ եմ հաստատել Իրանի արտգործնախարարի հետ: Այս մասին հոկտեմբերի 6 -ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստին կառավարության ժամին, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Նախարարի խոսքով` Իրանի արտգործնախարարի հետ շատ կարեւոր հարցեր են քննարկվել:
«Ուզում եմ ասել, որ այս այցը եւ զրույցն ընդանուր առմամբ վերաբերում էին ոչ միայն երկկողմ հարաբերություններին, այլեւ կարեւոր տարածաշրջանային նշանակություն ունեին»,- ասաց Միրզոյանը:
Նա նաեւ ընդգծեց, որ ողջունում է Իրանի դիրքորոշումը Հայաստանի սահմանների անխախտության  վերաբերյալ, եւ ընդհանրապես բոլոր այն դրական ազդակները, որոնք ստացվում են Թեհրանից այս հարցում:
Միրզոյանն ասաց, որ խոսքը նաեւ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին է: Ըստ Հայաստանի արտգործնախարարի` իրենք հաստատել են պաշտոնական Երեւանի դիրքորոշումը:

Я установил теплые отношения с министром иностранных дел Ирана. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе правительственного часа 6 октября заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, отвечая на вопросы депутатов.
По словам министра, с главой МИД Ирана были обсуждены весьма важные вопросы.
«Хочу сказать, что этот визит и беседа в целом касались не только двусторонних отношений, но и имели важное региональное значение», - отметил Мирзоян.
Он также подчеркнул, что приветствует позицию Ирана о нерушимости границ Армении, и в целом все положительные сигналы, которые исходят из Тегерана по данному вопросу.
Мирзоян сообщил, что речь шла и о так называемом «Зангезурском коридоре». По словам главы МИД Армении, они подтвердили позицию официального Еревана.