Իրանի և Հայաստանի դիվանագիտական և քաղաքական կապերը միշտ էլ շատ լավ են եղել. Վերջին դեպքերը տարածաշրջանում, սակայն, մեզ ստիպում են, որ այդ շփումները ավելի զարգանան։ Այս մասին, Երեւանում ՀՀ գլխավոր դատախազի հետ հանդիպումից հետո նշել է ԻԻՀ գլխավոր դատախազ Մոհամմադ Ջաֆար Մոնթազերին:
Նրա խոսքով, Իրանի և Հայաստանի համագործակցությունը պետք է ամենաբարձր մակարդակի վրա լինի և կան դրա նախապայմանները։
«Ինչպես որ հայտարարել են Իրանի պաշտոնյաները, անհրաժեշտ է, որպեսզի լուրջ քայլեր կատարվեն մեր երկրների հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ։
Հայաստանը և Իրանը հաստատել են, որ ահաբեկիչները, որոնք նկատվել են մեր սահմաններին, ոչ մի դեպքում հանդուրժելի չեն: Մենք բարիդրացիական կապեր ենք պահպանում հարևան երկրների հետ, և հույս ունենք, որ նրանք, նախքան հարցի սրումը, Իրանի այս դիրքորոշումն ընկալեն:
Ահաբեկիչները շուտափույթ կերպով պետք է անհետանան: Մենք կարող ենք կտրուկ քայլեր կատարել, բայց ես հույս ունեմ, որ մինչ այդ հարևան երկրները իրենք ձեռնամուխ կլինին հարցի լուծմանը»,-ընդգծեց է Իրանի գլխավոր դատախազը:

Diplomatic and political ties between Iran and Armenia have always been very good. Recent events in the region, however, force us to further develop these contacts. Visiting Iranian Prosecutor General Mohammad Jafar Montazeri stated this after his meeting in Yerevan with Armenian Prosecutor General Artur Davtyan.
According to Montazeri, the cooperation between Iran and Armenia should be at the highest level and there are preconditions for that.
"As Iranian officials have stated, it is necessary to take serious steps to develop relations between our countries.
Armenia and Iran have confirmed that the terrorists spotted on our borders are by no means tolerable. We [i.e., Iran] maintain good-neighborly ties with neighboring countries, and we hope that they will understand this position of Iran before the issue escalates.
The terrorists must disappear as soon as possible. We can take drastic steps, but I hope that before that, the neighboring countries themselves will start resolving the issue," the Iranian Prosecutor General stressed.