Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի հոգեւոր առաջնորդների եռակողմ հանդիպումը խնդիրների հաղթահարման եւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորման, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման եւս մեկ կարեւոր ձեւաչափ է: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Այդ հանդիպումն առաջինը չէ, կրոնական առաջնորդների միջեւ շփումները պահպանվում են տասնամյակներ շարունակ: Դրանք տարբերվում են վստահելիությամբ»,- ասել է նա:
Զախարովայի խոսքով՝ հոկտեմբերի 13-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպումը կծառայի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը եւ Անդրկովկասում ընդհանուր իրավիճակի բարելավմանը, այդ թվում՝ վստահության ամրապնդմանը, հումանիտար հրատապ խնդիրների լուծմանը, մշակութային եւ կրոնական ժառանգության օբյեկտների պահպանմանը:

Трехсторонняя встреча духовных лидеров Армении, России и Азербайджана - еще один важный формат для преодоления проблем и создания атмосферы доверия, а также нормализации армяно-азербайджанских отношений. Об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Нынешняя встреча - не первая, контакты между религиозными лидерами поддерживаются на протяжении десятилетий. Они отличаются доверительностью», - сказала она.
По словам Захаровой, состоявшаяся 13 октября в Москве встреча послужит нормализации армяно-азербайджанских отношений и оздоровлению общей обстановки в Закавказье, включая укрепление доверия, решение насущных гуманитарных задач, сохранение объектов культурного и религиозного наследия.