Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի հոգեւոր առաջնորդների եռակողմ հանդիպումը խնդիրների հաղթահարման եւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորման, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման եւս մեկ կարեւոր ձեւաչափ է: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Այդ հանդիպումն առաջինը չէ, կրոնական առաջնորդների միջեւ շփումները պահպանվում են տասնամյակներ շարունակ: Դրանք տարբերվում են վստահելիությամբ»,- ասել է նա:
Զախարովայի խոսքով՝ հոկտեմբերի 13-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպումը կծառայի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը եւ Անդրկովկասում ընդհանուր իրավիճակի բարելավմանը, այդ թվում՝ վստահության ամրապնդմանը, հումանիտար հրատապ խնդիրների լուծմանը, մշակութային եւ կրոնական ժառանգության օբյեկտների պահպանմանը:

The trilateral meeting of the spiritual leaders of Armenia, Russia, and Azerbaijan is another important format for overcoming problems, building a climate of trust, as well as the normalization of Armenian-Azerbaijani relations. Maria Zakharova, the Russian Foreign Ministry spokeswoman, stated this during a press briefing Thursday.
"This meeting is not the first; contacts between the spiritual leaders have been maintained for decades. They differ in reliability," she added.
According to Zakharova, Wednesday’s aforesaid trilateral meeting in Moscow will serve to normalize Armenian-Azerbaijani relations and improve the general situation in the South Caucasus—including strengthening trust, resolving urgent humanitarian issues, and preserving cultural and religious heritage sites.