Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը համապատասխան քայլեր է իրականացնում՝ պարզելու Մարտակերտի շրջանում ադրբեջանական հրաձգության հետեւանքով խաղաղ բնակչի զոհվելու հանգամանքները։ Այս մասին ճեպազրույցում ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ ցավակցություն հայտնելով զոհվածի բոլոր հարազատներին եւ մերձավորներին։
Նրա խոսքով՝ հոկտեմբերի 9-ին Մարտակերտի շրջանում ադրբեջանական կողմի հրաձգության հետեւանքով մահացու վիրավորվել է խաղաղ բնակիչ։
«Իրենց պատասխանատվության գոտում միջադեպեր թույլ չտալու ջանքերի համակարգման համար ռուս խաղաղապահները անընդհատ փոխգործակցության մեջ են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԶՈւ գլխավոր շտաբների հետ»,- նշել է նա։
ԱԳՆ ներկայացուցիչը նաեւ ասել է, որ սույն ողբերգական դեպքը հաստատում է երեք երկրների ղեկավարների բոլոր որոշումների եւ հայտարարությունների անշեղ կատարման կարեւորությունը. «Մենք կոչ ենք անում երկու կողմին որքան հնարավոր է շուտ վերացնել առկա փոխադարձ գրգռիչ պահերը հումանիտար դաշտում, փոխանակել գերիներին բոլորին բոլորի դիմաց սկզբունքով եւ փոխանակել ականադաշտերի քարտեզները լրիվ ծավալով»,- ընդգծել է Զախարովան։

The command of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] is taking appropriate steps to find out the circumstances behind the civilian's death. Maria Zakharova, the Russian Foreign Ministry spokeswoman, stated this during a press briefing Thursday, and extended condolences to the relatives and friends of this victim.
According to her, this civilian was mortally wounded in the Martakert region of Artsakh on October 9—and as a result of a shooting by the Azerbaijani side.
"In order to coordinate efforts to prevent incidents in their area of responsibility, Russian peacekeepers are constantly collaborating with the general staffs of the armed forces of Armenia and Azerbaijan," she said.
The representative of the Russian Foreign Ministry added that this tragic incident confirms the importance of the unwavering implementation of all the decisions and statements by the leaders of Russia, Armenia, and Azerbaijan.
"We [i.e., Russia] call on both sides to eliminate the existing mutual provocative moments in the humanitarian field as soon as possible, to exchange captives on the ‘all-for-all’ principle, and to exchange minefield maps in full," Zakharova said.