Ռուս խաղաղապահները մեկ շաբաթվա ընթացքում ապահովել են ավելի քան 200 տարանցիկ մեքենաների եւ մոտ 1000 մարդու անվտանգ տեղաշարժը։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
«Դիտակետի անձնակազմը շուրջօրյա վերահսկում է հրադադարի ռեժիմի պահպանումն իրենց պատասխանատվության գոտում: Զինվորական անձնակազմն ապահովում է անցակետով տարանցիկ մեքենաների անվտանգ տեղաշարժը։ Նաեւ հնարավոր սադրանքները կանխելու համար բոլոր տրանսպորտային միջոցները ենթարկվում են զննման»,-ասել է ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Եվգենի Միշինը։
Ներկա իրավիճակը վերահսկելու բոլոր դիտակետերը հագեցած են արտաքին տեսահսկման գմբեթավոր տեսախցիկներով, իսկ քսանյոթ դիտակետերում ռուս խաղաղապահները շուրջօրյա վերահսկողություն են իրականացնում իրավիճակի եւ հրադադարի ռեժիմի պահպանման վերահսկողության համար։

Russian peacekeepers have ensured the safe travel of more than 200 transit vehicles and about 1,000 people to and from Nagorno-Karabakh (Artsakh) within a week, reported the press service of the Russian Defense Ministry.
"The staff of the observation post monitors—around the clock—the observance of the ceasefire regime in their area of responsibility. The military personnel ensures—through the checkpoint—the safe travel of transit vehicles. Also, all vehicles are inspected to prevent possible provocations," said Yevgeny Mishin, a representative of the Russian peacekeeping force.