ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Սաուդյան Արաբիա: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից:
«2021թ. հոկտեմբերի 26-ն առանձնահատուկ էջ կդառնա հայ-արաբական և մասնավորապես Հայաստանի Հանրապետություն-Սաուդյան Արաբիա հարաբերությունների պատմության մեջ:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այց է կատարել Սաուդյան Արաբիա։ Այս աննախադեպ իրադարձությունը միանշանակ շրջադարձային է Հայաստանի միջազգային հարաբերություններում։
Հայաստանի անկախությունից ի վեր ՀՀ և Սաուդյան Արաբիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում, երբ Հայաստանից որևէ պաշտոնյա երբևիցե չէր այցելել այդ երկիր, Հայաստանի նախագահը կատարեց պատմական քայլ՝ առաջին անգամ այցելելով արաբական և իսլամական աշխարհում բացառիկ դեր և նշանակություն ունեցող այդ պետություն:
Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաքի օդանավակայանում Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանին դիմավորել են պետական ամենաբարձր մակարդակով՝ ի դեմս Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի պետնախարար Ադել ալ-Ջուբեյրի /Adel al-Jubeir/, իսկ պաշտոնական արարողակարգի համաձայն՝ օդանավակայանում բարձրացվել էր Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը»,- նշված է հաղորդագրությունում:

President of Armenia Armen Sarkissian paid a working visit to Saudi Arabia, the Staff of the President of Armenia reports.
“The 26th of October 2021 will become a special page in the history of Armenian-Arab relations and particularly the relations between the Republic of Armenia and Saudi Arabia.
President of Armenia Armen Sarkissian paid a working visit to Saudi Arabia. This unprecedented event will unequivocally become a turning point in Armenia’s international relations.
Since Armenia’s independence, no Armenian official had ever visited Saudi Arabia due to the absence of diplomatic relations between Armenia and Saudi Arabia, and the President of Armenia took a historic step by paying the first visit to the country, which has an exceptional role and significance in the Arab World and the Islamic World.
At the airport in the capital of Saudi Arabia, President Armen Sarkissian was greeted at the highest state level, namely by State Minister of Foreign Affairs of Saudi Arabia Adel al-Jubeir, and according to the official protocol, the national flag of the Republic of Armenia was raised at the airport,” the press release reads.