Ակնհայտ է, որ այսօրվա Թուրքիան տարբերվում է 5-10 տարի առաջվա Թուրքիայից՝ իր ներգրավվածությամբ միջազգային և տարածաշրջանային պրոցեսներում, ավելի ավելի միլիտարիզացված է, ագրեսիվ է, ավելի անպատիժ է այսօր Թուրքիան։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 29-ին, «Կորսված հաղթանակ. Դավաճանություն թե անգրագիտություն» թեմայով համաժողովի ժամանակ հայտարարեց Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի հիմնադիր Սուրեն Սարգսյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ-ի գործողություններին պատերազմից առաջ։
«Թուրքիան ԱՄՆ-ի համար միշտ այս տարածաշրջանում ընկալվել է որպես ռազմավարական դաշնակից եւ գործընկեր, բայց որոշ վերապահումներով: Հայ-թուրքական հարաբերությունները Վաշինգտոնի համար միշտ եղել է առաջնահերթություն, քանի որ ԱՄՆ-ն հաշվարկում էր մեր տարածաշրջան իր ազդեցությունը կարող է ներս բերել Թուրքիայի դարպասներով: Հիմա հասկանում են, որ դա անհնար է»,-ասաց նա և նշեց, որ կա ընկալում, թե Թուրքիան ամերիկացիների համար որպես անառակ որդի է, որը հեռացել է, բայց վերադառնալու է։
Սուրեն Սարգսյանի խոսքով, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը ԱՄն-ի համար նշանակում էր ռուսական գործոնի թուլացում, բաց սահմաններ. «Այսինքն եթե հարաբերությունները կարգավորվում են, Ղարաբաղի հարցը ինչ-որ կերպ լուծվում է, լեգիտիմ հարց է ծագելու, թե այստեղ ի՞նչ է անում ռուսական ռազմաբազան»:
Ինչ վերաբերում է պատերազմի օրերին, փորձագետը նշեց, որ ԱՄՆ-ն պատերազմի օրերին բավականին ծանր վիճակում էր գտնվում՝ պայմանավորված կորոնավիրուսով և ընտրություններով։
«Այս ծանր պայմաններում ԱՄՆ-ն հաստատ չէր մտածելու Հայաստանի մասին»,-ասաց նա և նկատեց, որ ԱՄՆ-ն չէր խանգարում Մոսկվային:
Միջազգայնագետը նշեց, որ ընդհանրապես պատերազմը ռազմական գործողություններ են, ռազմական բախում և դիվանագիտություն։
«Եթե ուզում ես պատերազմում պարտվել, ապա պետք է նախ բանակդ կազմաքանդես, հետո ԱԳՆ-ն, և ապահովված է քո պարտությունը։ Մեզ մոտ շատ տիպիկ իրավիճակ էր այդ առումով, և այդ պրոցեսը շարունակվում է»,-ասաց նա։

Очевидно, что сегодняшняя Турция отличается от той, что была 5-10 лет назад, - своей вовлеченностью в международные и региональные процессы, она более милитаризованная, агрессивная, сегодня эта страна более безнаказанная. Об этом заявил на конференции по теме «Утраченная победа: предательство или безграмотность?» 29 октября директор Армянского центра американских исследований Сурен Саркисян, говоря о действиях США до войны.
«Турция всегда воспринималась США как стратегический союзник и партнер в данном регионе, но с некоторыми оговорками. Армяно-турецкие отношения всегда были приоритетом для Вашингтона, так как США рассчитывали, что через ворота именно Турции они смогут привнести свое влияние в наш регион. А сейчас они понимают, что это невозможно», - заявил Саркисян.
По его словам, урегулирование армяно-турецких отношений для США означало ослабление российского фактора, открытие границ. «То есть если отношения нормализуются, карабахский вопрос каким-то образом решается, то возникнет легитимный вопрос: что здесь делает российская военная база?».
Что касается военных дней, то эксперт подчеркнул, что США в это время пребывали в достаточно сложной ситуации, в связи с коронавирусом и выборами. «В этих сложных условиях Соединенные Штаты Америки не стали бы думать об Армении», - сказал Саркисян, добавив при этом, что США не мешали Москве.
Эксперт отметил, что в целом война - это военные действия, военное столкновение и дипломатия. «Если хочешь проиграть в войне, то должен прежде всего разрушить свою армию, затем - Министерство иностранных дел, и поражение обеспечено. У нас была очень типичная ситуация в этом плане, и данный процесс продолжается», - заключил директор Армянского центра американских исследований.