Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս Պատրիարք Արհ. Տ. Ռաֆայել Արքեպս Մինասյանին:
Վարչապետը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տեր Ռաֆայել Պետրոսին՝ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց 21-րդ Կաթողիկոս Պատրիարք ընտրվելու կապակցությամբ և նշել.
«Հոգևոր հայր,
Ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար, այս անգամ՝ նոր կարգավիճակով, և ուզում եմ նախևառաջ շնորհավորել Հայ Կաթողիկե եկեղեցու հովվապետ ընտրվելու առիթով: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում Հայ Կաթողիկե եկեղեցու գործունեությունը մեր ժողովրդի ինքնության պահպանման և զարգացման գործում: Հանրահայտ է այն անուրանալի ներդրումը, որ արել են Հայ Կաթողիկե եկեղեցու ներկայացուցիչները Մխիթարյան միաբանությունում, Զմմառի միաբանությունում և այդպես շարունակ:
Շատ ուրախ եմ, որ Դուք ընտրվել եք Հայ Կաթողիկե եկեղեցու հովվապետ՝ հաշվի առնելով, որ Դուք վերջին 10 տարում, ըստ էության, գործունեություն եք ծավալել Հայաստանի Հանրապետությունում: Իհարկե, ղեկավարելով Հայ Կաթողիկե եկեղեցու ավելի մեծ թեմ, բայց Ձեր հիմնական նստավայրը եղել է Հայաստանի Հանրապետությունում, ինչը նշանակում է, որ Դուք ավելի լավ եք տեղյակ Հայաստանի խնդիրներին, նրբություններին, առանձնահատկություններին: Կարծում եմ, որ Ձեր ընտրությունն այդ առումով ավելի կնպաստի մեր հետագա համագործակցությանը և այն առավել արդյունավետ դարձնելուն»:
Հայ Կաթողիկե եկեղեցու հովվապետն իր խոսքում նշել է.
«Պարոն վարչապետ,
Շատ շնորհակալ եմ Ձեր ազնիվ արտահայտությունների և զգացմունքների համար, և ես խորապես զգացված եմ նախևառաջ, որ Դուք առաջինն էիք, նույնիսկ կաթոլիկներից առաջ, որ շնորհավորեցիք ինձ այս նոր պաշտոնում ընտրվելու առիթով: Սրտիս մեջ պահում եմ, որ, ի վերջո, նկատվում եմ որպես ազգիս հարազատ զավակ՝ Ձեր մեջբերումով, և վստահ եղեք՝ այս բոլոր զոհողությունները, որ կրում եք, մեր սրտի մեջ են: Մենք այլ բան չունենք անելու, քան Ձեզ աղոթքի մեջ հիշելը՝ հատուկ կերպով, որպեսզի ամենաբարի Աստված իսկապես կարողանա Ձեզ նեցուկ, պահապան լինել և առաջնորդի Ձեզ դեպի լավ, խաղաղ ափեր: Դա մեր ցանկությունն է, մեր հարազատ զգացմունքներն են Ձեր հանդեպ և նաև մեր հայրենիքի հանդեպ»:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայապահպանության, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնության, պետություն-եկեղեցի կապերի ամրապնդման շուրջ, կարևորել աշխարհիկ և հոգևոր իշխանության համագործակցությունն այս ուղղությամբ: Վարչապետն ընդգծել է՝ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսությունը մեծ դեր ունի մեր ժողովրդի հոգևոր արժեքների ամրապնդման, ազգային ինքնության, մշակութային ժառանգության պահպանման գործում, և ՀՀ կառավարությունը կշարունակի իր նպաստը բերել այդ գործին:

Today, Prime Minister Nikol Pashinyan received the Catholicos Patriarch of Cilicia of Armenian Catholics, Archbishop Raphaël Minassian.
The Prime Minister once again congratulated His Holiness Raphaël Bedros on the occasion of being elected the 21st Catholicos Patriarch of Cilicia of Armenian Catholics.
“Your Holiness,
I am glad to see you, this time in the new status, and I want to congratulate you first of all on being elected Catholicos Patriarch of the Armenian Catholic Church. We highly appreciate the activity of the Armenian Catholic Church in preserving and developing the identity of our people. The undeniable contribution made by the representatives of the Armenian Catholic Church to the Mekhitarist Congregation and the Zmmar Congregation is widely recognized.
I am very glad that you have been elected Catholicos Patriarch of the Armenian Catholic Church, taking into account that you have, in fact, been active in the Republic of Armenia for the last 10 years.
Of course, leading a larger diocese of the Armenian Catholic Church, but your main residence was in the Republic of Armenia, which means that you are better aware of the problems, nuances, peculiarities of Armenia. I think that your choice in this regard will further contribute to our cooperation, to making it more effective. "
Catholicos Patriarch of Armenian Catholics said,
“Mr. Prime Minister,
I am very thankful to you for your sincere expressions, feelings, and I am deeply touched, first of all, that you were the first, even prior to the Catholics, to congratulate me on my election to this new post. I keep in my heart that, in the end, I am seen as a dear son of my nation, as you noted, and be sure, all these sacrifices that you are making are in our hearts.
We have nothing else to do but remember you in prayers, in a special way, so that the kindest God can truly support you, protect you, and lead you to good, peaceful shores. It is our wish, our dear feelings towards you, and also towards our homeland.”
The interlocutors exchanged views on preservation of the Armenian identity, strengthening of Armenia-Artsakh-Diaspora unity, state-church ties, and the cooperation of the secular and spiritual authorities in this direction. The Prime Minister emphasized that the Catholicosate of Cilicia of Armenian Catholics has a great role in strengthening the spiritual values of our people, preserving the national identity and cultural heritage, and that the Armenian Government will continue to contribute to that cause.