Դուք կարծում եք, որ փաստաթուղթը, որը պետք է հանգեցներ հրադադարին եւ հանգեցրեց, պետք էր ներկայացնել լայն քննարկմա՞ն, եւ սպասել, երբ մեր տասնյակ հազարավոր զինվորներ շրջապատման մե՞ջ էին։ Մեր իշխանությունն ամեն բան այնքան բաց է արել, որքանով որ դա հնարավոր էր։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նոյեմբերի 1-ին ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նրա հավաստիացմամբ՝ ամբողջ գործընթացը բաց էր։ Նա նաեւ հավաստիացրեց, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ժողովրդի թիկունքի հետեւում գործարք չի կնքել, ուստի ժողովուրդը ընտրությունների ճանապարհով տվեց իր գնահատականը։ «Ասում են, թե, իբր, պատերազմի ժամանակ ամբողջ ինֆորմացիան չէր տրամադրվում, բայց ոչ ոք չի ասում, որ մենք Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության եթերում ցույց ենք տվել անգամ քարտեզը, որտեղ նշված էին ե՛ւ մեր զորքերի տեղակայումը, ե՛ւ հակառակորդի զորքերինը։ Չգիտես ինչու այդ մասին չեն ասում։ Սա մեկնաբանության խնդիր է»,- նշեց խորհրդարանի նախագահը։
Ալեն Սիմոնյանը պարզաբանեց, որ տեղեկություն բանակցությունների մասին, նոր փաստաթղթերի ստորագրման մասին չունի, չնայած ԶԼՄ-ներում քննարկվող տարբեր վարկածներին նա ծանոթ է։ «Ելնելով իրավիճակից՝ որքան բաց է իշխանությունը, որքան ավելի շատ տեղեկություն է իշխանությունը տրամադրում, այնքան ավելի լավ կլինի ապագայում աշխատել եւ բանակցություններ վարել։ Ինչպես տեղեկացրել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը, անգամ հանդիպման մասով այս պահին նախաձեռնություն չկա։ Ընդհանուր առմամբ, ինֆորմացիան տրամադրված է։ Այլ տրամաբանություն նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթից եւ հունվարի 11-ի պայմանավորվածություններից դուրս չի առաջադրվել եւ չի առաջադրվում։ Շարունակվում է այդ նույն տրամաբանությամբ։ Նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի տրամաբանության մեջ որեւէ իրական նորության դեպքում հանրությունը, բնականաբար, տեղեկացված կլինի։ Որեւէ փաստաթղթի մասին ինֆորմացիա ես չունեմ»,- ամփոփեց ԱԺ նախագահը։

Вы считаете, что документ, который должен был привести к прекращению огня и привел, нужно было вынести на широкое обсуждение, и ждать пока десятки тысяч наших солдат оставались в окружении? Наша власть делала все настолько открыто, насколько это было возможно. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 1 ноября заявил спикер парламента Армении Ален Симонян.
По его заверению, весь процесс был открытым. Он также заверил, что партия «Гражданский договор» за спиной у народа сделку не заключала, поэтому народ путем выборов дал свою оценку. «Говорят, что, дескать, во время войны вся информация не предоставлялась, но никто не говорит, что мы в эфире Общественного телевидения Армении показали даже карту, где было отмечено месторасположение и наших войск, и войск противника. Почему-то об этом не говорят. Это проблема комментария», - отметил спикер парламента.
Ален Симонян пояснил, что информации о переговорах, о подписании новых документов у него нет, хотя с различными версиями, которые обсуждаются в СМИ, он знаком. «Исходя из ситуации, чем более открыта власть, чем больше информации власть предоставляет, тем лучше в будущем будет работать и вести переговоры. Как сообщил министр иностранных дел Армении, даже по части встречи на данный момент инициативы нет. В целом информация предоставлена. Другой логики вне рамок документа от 9 ноября и договоренностей от 11 января не выдвигалось и не выдвигается. Продолжается по той же логике. В случае каких-либо реальных вещей в логике 9 ноября, 11 января общественность, естественно, будет в курсе. Информацией о каком-либо документе я не владею», - заключил председатель НС.