Մեզ շատ է անհանգստացնում գնաճը, որը համաշխարհային երևույթ է, աննախադեպ  գնաճ կա բոլոր երկրներում: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Գների բարձրացման որպես ֆունդամենտալ պատճառ նա նշեց, որ ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսի ժամանակ «հանգցվեցին» գործարանները, հիմա, երբ պահանջարկը վերականգնվեց, պարզվեց, որ լոգիստիկ շղթաները նույն արագությամբ չեն կարողանում վերականգնվել, աշխարհում բազմաթիվ ապրանքների գծով կա խորը խզում պահանջարկի և առաջարկի միջև։
Լրագրողների դիտարկումներին, որ Հայաստանում բանջարեղենի գինն այս սեզոնի համար բավականին թանկ է, նաև նկատի պետք է ունենալ, որ Հայաստանում արտադրվող ապրանք է, Վ. Քերոբյանն ասաց. «Հայաստանը հաղորդակից անոթներով միացած է ամբողջ աշխարհին։ Օրինակ՝ եթե Ռուսաստանում կարտոֆիլի բերքը լավը չի լինում, դա առաջացնում է ճնշում Հայաստանում համապատասխան ապրանքների վրա։
Անցած տարի Հայաստանից Ռուսաստան էր արտահանվել մի քանի հարյուր տոննա կարտոֆիլ, այս տարի 40 հազար տոննա կարտոֆիլ բարձր գնով։ Բնականաբար, բարձր գնով կարտոֆիլ գնելու Ռուսաստանի մղումը  ազդում է  նրա վրա, որ տեղացի գյուղացիները բարձրացնում են կարտոֆիլի գինը հայկական շուկայի համար, քանի որ ունեն ընտրություն վաճառել դրսում բարձր գնով։ Մենք այդ ընտրությունը չենք սահմանափակում, քանի որ գյուղատնտեսությունը մի տարի լավ է  լինում, մի տարի վատ, և եթե մեր գյուղացիներն ունեն հնարավորություն բարձր գնով կարտոֆիլ վաճառելու, մենք այդ հնարավորությունից չենք զրկում նրանց։ Իհրակե, դա ազդում է  գնաճի վրա, ինչը մեզ շատ է անհանգստացնում»։

Нас очень беспокоит инфляция, это глобальное явление, беспрецедентная инфляция имеется во всех странах. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 2 ноября министр экономики Ваган Керобян.
Говоря о фундаментальной причине роста цен, он отметил, что во время коронавируса заводы по всему миру «остановились», сейчас, когда спрос возобновился, оказывается, что логистические цепочки не могут восстановиться с той же скоростью. Между спросом и предложением на многие товары в мире существует большой разрыв.
На замечание о том, что овощи в Армении сейчас достаточно дорогие для нынешнего сезона, при том, что речь идет о местной продукции, Керобян ответил: «Армения связана со всем миром. Например, если в России плохой урожай картофеля, то это сказывается на соответствующих продуктах и в Армении.
В прошлом году из Армении в Россию было экспортировано несколько сотен тонн картофеля, в этом году - 40 000 т., по более высокой цене. Естественно, стремление России покупать картофель по высокой цене имеет свое воздействие, это приводит к тому, что местные жители поднимают цены на картофель для армянского рынка, поскольку у них имеется выбор – они могут его продать за пределами страны по более высокой цене. Мы этот выбор не ограничиваем, поскольку сельское хозяйство год может быть хорошим, а в следующем году – нет. И если у сельчанина есть возможность продать картофель по высокой цене, мы его этого не лишаем. И это, конечно, влияет на инфляцию, что нас очень беспокоит», - заключил чиновник.