Հոկտեմբերի 29-ին ոստիկանության Հրազդանի բաժնում տեղեկություններ են ստացվել, որ Հրազդանի Միկրոշրջան թաղամասի բնակիչ, 24-ամյա մի աղջիկ առանց պատվաստվելու ձեռք է բերել պատվաստված լինելու հավաստագիր։ Նա հայտնաբերվել ու բերման է ենթարկվել բաժին։
Ոստիկանությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հետագա միջոցառումներով պարզվել է, որ աղջիկը հավաստագիրը ձեռք է բերել Շենգավիթ վարչական շրջանի բժշկական կենտրոններից մեկին կից պոլիկլինիկայում՝ բժշկուհուն տալով 10 հազար դրամ։ Դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերը ոստիկանության Հրազդանի բաժնից փոխանցվել են Շենգավիթի բաժին, որտեղից էլ հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ հետագա քննության։ Միջոցառումները շարունակվում են։

On October 29, Armenian police officers of the city of Hrazdan received reports according to which a 24-year-old female resident of one of the districts of Hrazdan had obtained a [coronavirus] vaccination certificate without getting vaccinated. Police have found and apprehended the resident.
The Police of Armenia told Armenian News-NEWS.am that they took further actions and found out that the resident had obtained the certificate at a polyclinic adjunct to one of the medical centers in Shengavit district of Yerevan by paying the nurse AMD 10,000. The police of Hrazdan have transferred the report to the police station in Shengavit district, which has transferred it to the Anti-Corruption Committee for further investigation.