Բավականին դժվար է խոսել 44-օրյա պատերազմի մասին՝ հասկանալով, որ 44 օրվա ընթացքում մեր նախատակված երիտասարդների մեծ մասն այսօր կլիներ մեզ հետ: 44-օրյա պատերազմը կմնա մեզ համար որպես ողբերգություն, աղետ, ապիկար իշխանությունների սխալ քաղաքականության հետեւանք:
Այդ մասին ասել է Երեւանում մեկնարկած «Համախմբվում ենք» երիտասարդական ֆորումի ժամանակ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանը՝ մեկնաբանելով Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում Հայաստանի կորսված հնարավորությունները:
«Լրագրող Սեւակ Հակոբյանը 44-օրյա պատերազմի մասին իր քրոնիկոնում հիշատակել է շատ կարեւոր ամսաթիվը՝ հոկտեմբերի 19-ը: Իհարկե մինչ այդ մենք նույնպես ունեցել ենք հնարավորություն դադարեցնելու պատերազմը: Սակայն հոկտեմբերի 19-ին այն օրն է, որի մասին խոսել է նաեւ Ռուսաստանի նախագահը, որի մասին եղել են բազմաթիվ հրապարակումներ, որի մասին խոսել է ԱԱԾ տնօրենի նախկին պաշտոնակատարը: Այո, հոկտեմբերի 19-ին մենք ունեինք հնարավորություն վերջ տալ պատերազմին անհամեմատ փոքր կորուստներով, ինչպես մարդկային, այնպես էլ տարածաշրջանային: Սակայն ստացվել էր այնպես, որ առաջարկը, որն իրականում եղել էր հնարավորություն խաղաղությունը վերադարձնելու համար, գաղտնի էր պահվում բոլոր կառույցներից, որոնք պատասխանատու էին պատերազի ընթացքի համար»,-ասել է նա:
Վարդանյանի խոսքով՝ հրապարակումների համաձայն՝ այդ մասին չգիտեին ո՛չ ՊՆ-ն, ո՛չ ԱԱԾ-ն, ո՛չ Անվտանգության խորհուրդը:
«Հավանաբար, Փաշինյանը միանձնյա կամ իր նեղ շրջանակի անձանց հետո, որոնք իրավասու չեն ընդունել այդպիսի որոշումներ, որոշել էր մերժել խաղաղություն հաստատելու հնարավորությունը: Այդ հնարավորությունը բաց թողելը նշանակել է օրական հարյուր զոհ: Հոկտեմբերի 19-ից նոյեմբերը 9-ը այդ սխալ որոշման հետեւանքով զոհվել է եւս 2000 մարդ: Հետագայում փածինյանական իշխանությունը կեղծ օրակարգ էր շրջանառել, համաձայն որի՝ նոյեմբերի 9-ի պատերազմը դադարեցվել է մարդկային կորուստներից խուսափելու նպատակով, մնացած 25 հազարի փրկության համար: Եւ եթե երկրի իշխանություններն իրականում հոգ տանեին մեր երիտասարդների կյանքի մասին, հոկտեմբերի 19-ին նրանք պետք է դադարեցնեին պատերազմը, քանի դեռ Շուշին եւ Հադրութը մերն էին, եւ կարելի էր փրկել հազարավոր կյանքեր»,-ասել է պատգամավորը:

Довольно сложно говорить о 44-дневной войне, понимая, что наши погибшие в течение 44 дней молодые люди могли сегодня быть здесь с нами. 44-дневная война останется для нас трагедией, катастрофой, следствием ошибочной политики бездарных властей.
Об этом в ходе стартовавшего в Ереване молодежного форума «Консолидируемся!» сказала депутат фракции «Армения» Элинар Варданян, комментируя утраченные возможности Армении в ходе второй Арцахской войны.
«Журналист Севак Акопян в своей хронике о 44-дневной войне упомянул очень важную дату – 19 октября. Конечно, до этого у нас также были возможности остановить войну. Но 19 октября – это день, о котором говорил также и президент России, о котором было множество публикаций, о котором говорил бывший и.о. начальника СНБ. Да, 19 октября у нас была возможность остановить войну с несравнимо малыми потерями, как человеческими, так и территориальными. Но получилось так, что предложение, которое на самом деле было возможностью вернуть утраченный мир, держалось в тайне от всех структур, которые были ответственны за ход войны», - сказала она.
По словам Варданян, согласно публикациям, об этом не знали ни в Минобороны, ни СНБ, ни в Совете безопасности.
«Вероятно, Пашинян единолично или вместе с узким кругом лиц, неправомочных принимать подобные решения, решил отклонить возможность достижения мира. Упущение этой возможности означало сто жертв ежедневно. С 19 октября по 9 ноября в результате этого неверного решения погибли еще 2000 человек. В дальнейшем пашиняновская власть ввела в оборот ложную повестку, согласно которой 9 ноября война была остановлена во избежание человеческих потерь, для спасения оставшихся 25 тысяч. И если власти страны на самом деле заботили жизни наших молодых людей, 19 октября они должны были остановить войну, пока Шуши и Гадрут были нашими, и можно было спасти тысячи жизней», - сказала депутат.