«Զանգեզուրի» պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 15 տոկոսը պատկանում է ՀՀ Կառավարությանը եւ հնարավոր է այդ մասնաբաժինը վերադարձվի ՀՀ քաղաքացուն: Այս մասին այսօր` նոյեմբերի 14-ին, Կապանում լչրագրողների հետ զրույցում ասաց ՔՊ կուսակցության Կապանի թեկնածու Դավիթ Դանիելյանը` պատախանելով այն հարցին, թե ինչու էր ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի հետ այցելել կոմբինատ:
«Ես լինելով քաղաքական թիմի անդամ եւ լինելով ՔՊ-ից որպես ԱԺ պատգամավոր, նույնպես հետաքրքրված եմ ոկմբինատի ապագայի, կոմբինատի ծավալների ընդլայման եւ կոմնբինատի ներսում մեր հայրենակիցների շահերը պաշտպանելու գործում: Մենք կոմբինատում խոսել ենք, որ պետք է ընդլայնվի ծավալները, հնարավոր է նոր ատոմակայանի կառուցում եւ պղնձաձուլարանի ստեղծում, լսել ենք քաղաքացիների խնդիրները, պահանջները, առաջարկները եւ դրա արդյունքում  պետք է կայացնենք մի շարք որոշումներ, որի արդյունքում կոմբինատի շահագործումը ավելի շահավետ կլինի եւ սեփականատերերին եւ Հայաստանի Հանրապետությանը»,- ասաց նա:
Լրագրողի այն դիտարկմանը, թե կոմբինատում Կառավարության կողմից մասնաբաժին վերցնելը շատերը դիտարկում են որպես սեփականատերերից «բիզնեսի խլում», Դավիթ Դանիելյանը հակադարձեց` ասելով. « Մենք բիզնես խլող չենք, մենք բիզնեսները քաղաքացիներին վերադարձնող ենք: Ես բիզնեսներ չունեմ,իսկ մնացածի բիզնեսների մասով հարցերն ուղղեք իրենց»:
Անդրադառնալով Ճակատենի ճանապարհին ադրբեջանցիների գործողություններին Դանիելյանն ասաց, որ տեղյակ է, որ այնտեղ տնակ են տեղադրել եւ այլեւս ուրիշ գործողություներ չեն արել. «Ես կոչ եմ անում այս մասով բացառապես պաշտոնական տեղեկատվությանը: Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո այլընտրանքային ճանապարհներին շինարարություն է արվում` հաշվի առնելով նոր իրողությունները»:

15% Зангезурского медно-молибденового комбината принадлежит правительству Армении, и не исключено, что эта доля будет возвращена гражданинам РА. Об этом сегодня - 14 ноября, в беседе с журналистами в Капане заявил кандидат от партии «Гражданский договор» Давид Даниелян, отвечая на вопрос, почему он посетил завод вместе с вице-премьером РА Суреном Папикяном.
«Будучи членом политической команды и депутатом парламента от «ГД», я также заинтересован в будущем комбината, в расширении объемов производства комбината и защите интересов наших соотечественников внутри предпрития. Мы уже говорили в комбинате о расширении объемов, о возможном строительстве новой атомной электростанции и медеплавильном заводе. Мы выслушали проблемы, требования, предложения граждан, в итоге мы должны принять ряд решений, в результате чего завод станет более прибыльным и для собственников, и для Республики Армения», - сказал Даниелян, возглавляющий на выборах в Совет старейшин Капана пропорциональный список кандидатов в депутаты от «ГД».  .
Отвечая на замечание журналиста о том, что многие рассматривают приобретение правительством доли комбината как «захват бизнеса» у владельцев, Даниелян заявил, что они не отбирают бизнесы, а возвращают их гражданам.
«У меня нет бизнесов, об остальных бизнесах спрашивайте их владельцев».
Говоря о действиях азербайджанцев у села Чакатен, Даниелян отметил, что ему известно о том, что там была установлена будка, и никаких других действий они не предпринимали. «Я призываю по этому поводу пользоваться только официальной информацией. После заявления 9 ноября строятся альтернативные дороги с учетом новых реалий», - сказал он.