Այս պահին ընթանում է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի նիստ: Նիստի ժամանակ բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Այսօր ժամը 13-ի շրջանում Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հարձակում են գործել Հայաստանի արեւելյան սահմանագծի ուղղությամբ: ՀՀ Զինված ուժերը հակառակորդին հակազդելու գործողություններ են ձեռնարկել:
Հակառակորդի կենդանի ուժին հասցվել է էական վնաս, ոչնչացվել է առնվազն 6 միավոր զրահատեխնիկա: Մեր կողմից կան զոհեր, որոնց վերաբերյալ կհայտնվեն ճշգրտված տեղեկություններ: Այս պահին խնդրում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգել հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված մեր նահատակների հիշատակը:
Տեղի ունեցողին կարող է տրվել միայն մեկ գնահատական, սա ուղիղ ագրեսիա է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Մայիսի 12-ին մեկնարկած ագրեսիվ գործողությունների հետեւանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանի շուրջ 41 քառակուսի կմ ինքնիշխն տարածք: Միջազգային հանրության մեր գործընկերների լռության պայմաններում Ադրբեջանը շարունակում է իր ագրեսիվ գործողությունները: Իմ գնահատականը միանշանակ է, Ադրբեջանը եւ նրան քաջալերող ուժերը թիրախավորում են մեր ինքնիշխանությունը, մեր պետականությունը, անկախությունը:
Այո, մենք այսօր ծանր օր ենք ունեցել, ծանր ժամանակներ ենք ապրում, բայց այսօր նաեւ ցույց ենք տվել, որ մենք այստեղ ենք, կանք, պետություն ենք, մենք պետական ազգ ենք եւ պարտադրանքի լեզուն մեզ համար անընդունելի է: Մենք կարող ենք բանակցել, կարող ենք փնտրել եւ գտնել փոխընդունելի լուծումներ, մենք մեզ պահում ենք որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ, բայց մենք թույլ չենք տա մեզ հետ խոսել անբարտավանության լեզվով:
Միջազգային հանրությանը կոչ եմ անումԱդրբեջանի ագրեսիօան դատապարտող հյասցեական հայտարարություններ ընդունել:
Սահմանային վեճերի մասին խոսակցություններն անհեթեթ են եւ անիմաստ:Չկա սահմանային վեճ, կա Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիա: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանները հստակ են դեռ Խորհրդային  Միության ժամանակներին ընդունած իրավական պարտադիր ուժ ունեցող  համաձայնություններով:
Եթե խնդիրը սահմանային վեճը լիներ, Ադրբեջանը վաղուց պետք է ընդունած լիներ Խորհրդային Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանագծի նկատմամբ զորքերը հայելային հետ քաշելու, սահմանագծի երկայնքով միջազգային դիտորդներ տեղակայելու, սահմանների դեմարկացիա եւ դելիմիտացիա  սկսելու մեր առաջարկը: Այդ առաջարկը չընդունող Ադրբեջանը հանդիսանում է ագրեսոր պետություն եւ պետք է աներկբայորեն հանի իր զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից: Սեփական կամքը Հայաստանին պարտադրելու հույսերը սին են:
ՀՀ կառավարությունը եւ ժողովուրդը վճռական են եւ մենք  բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանելու ենք մեր ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, պետականությունը եւ անկախությունը:
Միաժամանակ մենք շարունակում ենք ընդգծել ստեղծված իրավիճակի խաղաղ  հանգուցալուծման անհրժեշտությունը եւ նախկինում մեր արած բոլոր առաջարկություններն  ուժի մեջ են: Մենք հավատարիմ ենք նոյեմբերի 9-ի եւ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների դրույթներին:
Վերադառնալով սահմանային իրադրությանը ասեմ, որ այս պահին սահմանին հարաբերականորեն հանգիստ է, բայց ընդհանուր իրավիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ լարված: Մենք շարունակաբար  եւ ճշգրտված տեղեկություններ կհաղորդենք ՀՀ քաղաքացիներին»:

An extraordinary session of the Security Council took place, chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan. In addition to the Security Council members, the session was also attended by President of the National Assembly Alen Simonyan, Chief of Staff of the Prime Minister Arayik Harutyunyan and head of parliamentary faction of the “Civil Contract” Party Hayk Konjoryan.
At the beginning of the session the Prime Minister referred to the situation on the Armenian-Azerbaijani border, where he particularly said,
“Honorable President of the National Assembly,
Dear members of the Security Council,
Today, at about 13:00, the units of the Azerbaijani armed forces launched an attack in the eastern direction of Armenia’s borderline. The Armed Forces of Armenia took countermeasures. The adversary has suffered significant manpower losses. At least 6 armored vehicles have been destroyed. We have also suffered casualties, and we will provide verified information on the number.
Now I would like all of us to honor the memory of our martyrs who fell defending the Motherland with a minute of silence.
Thank you.
The current developments can be unequivocally assessed as a direct aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia.
As a result of the aggressive actions of Azerbaijan launched on May 12 of this year, Azerbaijan has occupied nearly 41 square kilometers of the sovereign territory of the Republic of Armenia.
Under the lights of silence of our international partners, Azerbaijan continues its aggressive actions. My assessment is unequivocal: Azerbaijan and the forces encouraging it are targeting our sovereignty, our statehood, our independence.
Yes, today we had a difficult day, and we are living difficult days. But today we also showed that we are here, we exist, we are a state, we are a nation and the language of compulsion is inadmissible for us. We can negotiate, we can seek and find mutually acceptable solutions, we act as a responsible member of the international community. But we will not allow to speak with us in the language of arrogance.
I call on the international community to make statements condemning Azerbaijani aggression, targeted statements. Talks about border disputes are absurd and senseless. There is no border dispute, there is aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia. The borders between Armenia and Azerbaijan have been clear since the period of the Soviet Union, by the legally binding agreements. And if the problem was the border dispute, Azerbaijan should have accepted our proposal of withdrawing forces simultaneously from the borderline between Soviet Armenia and Azerbaijan, deploying international observers along the borderline and launching the process of demarcation and delimitation of borders long ago. Azerbaijan, that does not accept this proposal, is an aggressor state and must unequivocally withdraw its forces from the sovereign territory of Armenia. Its hopes to impose its will on Armenia are futile.
The Government and the people of the Republic of Armenia are determined, and we will defend our sovereignty, territorial integrity, statehood and independence by all possible means.
At the same time, we continue to emphasize the need for a peaceful resolution of the situation, all our previous proposals are valid. We are committed to the provisions of the November 9 and January 11 trilateral statements.
Returning to the border situation, I can say that at the moment the situation on the border is relatively calm, but the situation remains extremely tense in general.