Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Վաղարշապատի Մ. Գորկու անվան թիվ 5 ավագ դպրոցի վերաբացման արարողությանը: Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը, Արմավիրի մարզպետ Էդվարդ Հովհաննիսյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Վարչապետի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ վարչապետը շրջայց է կատարել դպրոցով՝ ծանոթացել հիմնանորոգման արդյունքում իրականացված աշխատանքներին:
Դպրոցի հիմնանորոգումն իրականացվել է Համաշխարհային բանկի համաֆինանսավորմամբ, «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ի ‹‹Կրթության բարելավում›› վարկային ծրագրի շրջանակում: Դպրոցն այս ծրագրի շրջանակում 2-րդ փուլով հիմնանորոգվող 8 ավագ դպրոցներից մեկն է:
Ուսումնական հաստատության 3 մասնաշենքերն ամբողջովին հիմնանորոգվել են: Դասասենյակները, լաբորատորիաները, հանդիսությունների սրահը և մարզադահլիճը համալրվել են նոր գույքով և տեխնիկական միջոցներով:
Կատարվել են դպրոցի հարակից տարածքների բարեկարգման աշխատանքներ: Հիմնանորոգման նախագծերը մշակելիս պահպանվել են ներառական կրթության կազմակերպման բոլոր պահանջները:

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today attended the reopening of M. Gorky High School #5 in Vagharshapat. Among other attendees were head of the administration of Vagharshapat Arayik Harutyunyan; Minister of Education, Science, Culture and Sport Vahram Dumanyan; Chairman of the Urban Development Committee Armen Ghularyan; Governor of Armavir Province Eduard Hovhannisyan and other officials.
As reported the Office of the Prime Minister, the Armenian premier toured the school and learned about the activities carried out after capital renovation.
The capital renovation of the school was made possible through co-financing of the World Bank and within the scope of the Improving Education loan program of the Center for Educational Programs Project Implementation Unit. The school is one of the eight high schools that are being capitally renovated in the second stage of the program.
The three buildings have been capitally renovated, while the classrooms, laboratories, ceremonies hall and gym have been replenished with new items and technical equipment. The look of the areas near the school has been improved, and all requirements for organizing inclusive education have been observed.